Dewajtis (3)

serial kostiumowy Polska 2023  od 12 lat
zdjęcie

W skrócie

Po rozstaniu z Martą (Ada Szczepaniak) Marek Czertwan wraca do Poświcia. Wspomina traumatyczne zdarzenie sprzed piętnastu lat. Tymczasem w Saudwilach ktoś kradnie jego drewno.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Adaptacja napisanej w 1889 roku powieści Marii Rodziewiczówny. Umierający ojciec nakłada na Marka Czertwana obowiązek przejęcia pieczy nad majątkiem ziemskim Poświcie, którego właściciel, Kazimierz Orwid, za udział w powstaniu styczniowym został zesłany na Syberię. Chłopak, targany sprzecznymi uczuciami i pragnieniami, musi odnaleźć się w nowej sytuacji. Chwile wytchnienia dają mu rozmowy z tytułowym Dewajtisem, prastarym dębem, który staje się ucieczką od trudów życia i majestatycznym symbolem międzypokoleniowej wspólnoty.

W tym odcinku

Po zawodzie miłosnym Marek Czertwan wraca do Poświcia. Julka przesyła mu list, w którym opisuje, jak radzą sobie z Hanią w Paryżu. Marek wspomina traumatyczne zdarzenie sprzed piętnastu lat. Mimo ciężkich doświadczeń dalej zarządza pałacem i prowadzi interesy. Tymczasem w Saudwilach ktoś kradnie jego drewno. Rymko, oburzony zniewagą przyjaciela, rzuca na zaścianek czary. W Skomontach Czertwanowa dumnie rządzi dworem i poniża Anetę. Marek zabiera ciotkę do swojej chaty w Saudwilach. Nadchodzi Wigilia. Podczas wieczerzy Aneta ujawnia przygnębionemu Czertwanowi przepowiednię, która daje mu nadzieję.

Występują

Twórcy

Ładuję...