Archiwista 2: Topielec (5)

serial kryminalny Polska 2023  od 16 lat

W skrócie

Podczas libacji alkoholowej mężczyzna zostaje ogłuszony przez kolegę i utopiony w misce z wodą. Następnego dnia w komendzie zjawia Zenon Kurtyba, który twierdzi, że był świadkiem zbrodni.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Tytułowego archiwistę, Henryka Mikosa (Henryk Talar), dopadają demony przeszłości. Musi on zmierzyć się ze skutkami mrocznych tajemnic, mających związek z jego byłą żoną i pasierbem. Przedstawiciele przestępczego świata będą chcieli się zemścić. Mimo zagrożenia Mikos nie zrezygnuje z walki o sprawiedliwość. Pomogą mu w tym jego nowa współpracownica Hania Buczak (Anna Kraszewska), córka przyjaciela komendanta Ryszarda Żelaznego (Mirosław Zbrojewicz), oraz młody policjant Jacek Szoka (Józef Pawłowski), który dołączył do zespołu komendy w Żyrardowie. Jaki finał będzie miała rozgrywka policji z organizacją potężniejszą niż lokalna mafia? Drugi sezon "Archiwisty" to kolejne zagadki kryminalne oparte na autentycznych sprawach. Zdjęcia do produkcji kręcono m.in. w Pruszkowie, Żyrardowie, Warszawie i Konstancinie-Jeziornie.

W tym odcinku

Podczas libacji alkoholowej mężczyzna zostaje ogłuszony przez kolegę i utopiony w misce z wodą. Następnego dnia w komendzie zjawia Zenon Kurtyba, który twierdzi, że był świadkiem zbrodni. Mówi śledczym, że ofiara utonęła w morzu. Henryk, Hania i Jacek postanawiają zająć się tą sprawą. W komisariacie Kurtyba dostaje ataku szału i rani nożem podinspektora Strączka. Wychodzi na jaw, że napastnik leczy się psychiatrycznie. Podczas przesłuchania twierdzi, że ktoś zapłacił mu za to, by przyszedł z nożem na posterunek i przekazał szczegóły zabójstwa. Nie potrafi jednak opisać zleceniodawcy. Henryk i Hania podejrzewają, że Kurtyba wymyślił sobie drugą tożsamość. Niebawem okazuje się, że ofiara zabójstwa, którym zajmują się archiwiści, miała w płucach słoną wodę. To przywodzi Mikosowi na myśl sprawę sprzed dwóch lat, kiedy to z pobliskiego jeziorka wyłowiono ciało bezdomnego, który również miał w płucach słoną wodę. Według świadka, Romana Płocia, winnym morderstwa był niejaki Stanisław Jarmuż. Wciąż pozostaje on nieuchwytny.

Występują

Twórcy

Ładuję...