Sensacje XX wieku: Enigma, część 3 (3)
W skrócie
Podczas II wojny światowej polscy kryptolodzy, m.in. Marian Rejewski, złamali tajemnicę Enigmy, niemieckiej maszyny szyfrującej. Tym samym przyczynili się do pierwszych zwycięstw aliantów.
Oglądaj w telewizji
Opis
Twórca serii - dziennikarz i popularyzator historii Bogusław Wołoszański - odkrywa tajemnice związane z ważnymi wydarzeniami XX wieku. Dokonuje szczegółowej rekonstrukcji zdarzeń, aby krok po kroku dojść do zaskakujących wniosków. W jego opowieściach wydarzenia historyczne nie składają się z suchych faktów. Dzieje świata tworzą ludzie i okoliczności, często pomijane w oficjalnych wersjach wydarzeń. Spora część cyklu poświęcona jest II wojnie światowej. Ukazuje kulisy m.in. przechwycenia akt polskiego wywiadu przez Abwehrę, historię Mata Hari i radzieckiego agenta Nikołaja Kuzniecowa, a także okoliczności śmierci Hitlera.
Działania matematyków Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego oraz ich dowódców i towarzyszy broni z Biura Szyfrów skutkowały wielkim przełomem podczas II wojny światowej. Polscy kryptolodzy złamali tajemnicę niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma, a tym samym przyczynili się do pierwszych zwycięstw aliantów. Osiągnięcie specjalistów doprowadziło do skrócenia wojny o 2-3 lata, a zdaniem niektórych historyków zdecydowało o jej wyniku, umożliwiło ocalenie przed zagładą milionów ludzi i stworzyło podwaliny współczesnej kryptologii.