Łowcy skarbów. Kto da więcej? (36)

reality show Polska 2022  od 12 lat
zdjęcie

W skrócie

Krystyna Łuczak-Surówka przybliży historię czechosłowackiego zestawu mis z 1958 roku. Iwona z Warszawy przywiezie skrzypce. Na ostatniej licytacji pojawi się kredens datowany na lata 50.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

W zakamarkach strychów, piwnic czy kredensów mogą kryć się prawdziwe skarby. Pojawia się szansa, by odkryć niepozorne przedmioty, poznać ich wartość i nieźle na nich zarobić. W show udział może wziąć każdy, kto ma w domu coś, co może wpaść w oko jednemu z dealerów sztuki i kolekcjonerów. Czekają oni w studiu z portfelami pełnymi pieniędzy oraz nadzieją na złowienie rzeczy do dalszej sprzedaży lub do swoich prywatnych zbiorów. Właściciele przedmiotów poznają ich szacunkową wartość i fachową ocenę w rozmowie z jednym z ekspertów. Potem mogą wziąć udział w aukcji, w której trzymają w ręku młotek licytatora. Kupującymi są dealerzy sztuki i kolekcjonerzy, którzy między sobą licytują oferowane przedmioty. Ostateczna decyzja należy do sprzedającego. Jeśli dobije targu - wychodzi ze studia z gotówką, jeśli nie - zabiera swój przedmiot do domu. Program prowadzi Paweł Orleański, a tytułowi łowcy skarbów, czyli kupujący, to m.in. architekt i projektantka wnętrz znana z programu "Nasz nowy dom", współwłaścicielka galerii Vintage House - Martyna Kupczyk czy wielbiciel staroci i przedmiotów z duszą, twórca sklepu Michael's Bazaar - Michał Nowocin. Wśród ekspertów programu znajdują się m.in. Krystyna Łuczak Surówka - wykładowczyni warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, historyczka i krytyczka designu, Katarzyna Jasiołek - specjalistka w dziedzinie designu i rzemiosła, autorka książek o wzornictwie czy Agnieszka Gniotek - historyk i krytyk sztuki, ekspert galerii sztuki i domu aukcyjnego. Program stanowi polską edycję niemieckiego formatu "Bares für Rares".

Leszek Klein opowie o wykonanym w Radomskiej Wytwórni Telefonów przedmiocie. Krystyna Łuczak-Surówka przybliży historię czechosłowackiego zestawu mis z 1958 roku, który swoją premierę miał w Brukseli, a brylował na 12. Targach designu w Mediolanie w 1960 roku. Widzowie poznają także Iwonę z Warszawy, która przywozi ze sobą skrzypce. Na ostatniej licytacji pojawi się kredens pana Jacka, który Daniel Stoiński datuje na lata 50. Ekspert zdradzi, ile wart jest ten przykład designu w stylu art deco.

Twórcy

Zobacz także

Ładuję...