Zieja: Trzeba wybaczać (2/3)

serial biograficzny Polska 2022  od 12 lat
zdjęcie

W skrócie

Po pierwszym, nieudanym przesłuchaniu Grosicki postanawia odwiedzić Zieję w jego mieszkaniu. Twierdzi, że przyszedł ostrzec, iż kilku przyjaciół księdza z opozycji może zostać aresztowanych.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Opowieść o losach i działalności księdza Jana Ziei, który w swoim bogatym, ponad 90-letnim życiu, był świadkiem i uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej, konfliktów dwudziestolecia międzywojennego, kampanii wrześniowej, powstania warszawskiego i początków KOR-u. Trzyodcinkowy miniserial powstał na bazie filmu fabularnego "Zieja" i zgromadzonych do niego materiałów.

W tym odcinku

Po pierwszym, nieudanym przesłuchaniu Grosicki postanawia odwiedzić Zieję w jego mieszkaniu przy klasztorze urszulanek na ul. Wiślanej. Twierdzi, że przyszedł ostrzec, iż kilku przyjaciół księdza z opozycji może zostać aresztowanych. Tylko Zieja może temu zapobiec. Major próbuje też zyskać zaufanie duchownego, opowiadając historię o tym, że to ks. Jan udzielił mu chrztu na prośbę matki, a w tajemnicy przed ojcem. Opowieść staje się pretekstem do ponownych retrospektywnych scen z udziałem Ziei, m.in. kazania, jakie wygłosił po aresztowaniu prymasa Wyszyńskiego.

Występują

Twórcy

Ładuję...