Mała matura 1947 (4)

serial obyczajowy Polska 2010  od 12 lat

W skrócie

Rok 1947. Marek i Bogdan rozbrajają patrolującego ulice policjanta i uciekają z jego pistoletem. Później rozdzielają się. Bogdan po całonocnej walce z MO ginie, Marek zostaje aresztowany.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

14-letni Ludwik Taschke (Adam Wróblewski), repatriant ze Lwowa, przyjeżdża z rodzicami (Agnieszka Michalska i Artur Żmijewski) i młodszą siostrą Hanią (Elżbieta Trzaskoś) do Krakowa. Rozpoczyna naukę w jednym z renomowanych gimnazjów, gdzie wykłada m.in. profesor łaciny, Matoń (Marek Kondrat). Chłopiec jako "nowy" pragnie zyskać uznanie środowiska. Jego wzorem staje się starszy o dwa lata Marek (Maurycy Popiel), który walczył w powstaniu warszawskim. Wkrótce Ludwik przeżywa pierwsze miłosne uniesienia. Do głosu dochodzi również bunt przeciw niesprawiedliwej władzy. W dniu swojej małej matury chłopak dowiaduje się, że jego idol z młodzieńczych lat został schwytany przez milicję, a następnie oskarżony o najcięższe zbrodnie przeciwko Polsce i skazany na śmierć. Serialowa wersja ekranizacji powieści Janusza Majewskiego, który stanął także za kamerą.

W tym odcinku

Rok 1947. Marek (Maurycy Popiel) i jego przyjaciel, Bogdan Rosenfeld (Eryk Kulm), chcą założyć podziemną organizację zwalczającą komunistów. Ojciec tego ostatniego został bowiem fałszywie oskarżony o współpracę z wywiadem amerykańskim, następnie aresztowany i czeka go teraz proces w ubeckim więzieniu. Chłopcy rozbrajają patrolującego ulice policjanta i uciekają z jego pistoletem, ostrzeliwani przez przypadkowych tajniaków. Marek zostaje trafiony i ucieka do domu. Rodzina natychmiast wywozi go na wieś, aby go ukryć. Bogdan zabarykadowuje się w jakiejś komórce, z której odpowiada ogniem. Dzieje się to niedaleko domu Ludwika, który nie wie, kim jest człowiek okrążony przez MO. Po całonocnym oblężeniu, rano milicja przypuszcza szturm. Kiedy zapada cisza, chłopak przez okno widzi nakryte białym prochowcem ciało zabitego, ale wciąż nie rozpoznaje w nim kolegi. O wszystkim dowiaduje się dopiero w szkole. Marek został znaleziony i osadzony w więzieniu. Znowu pojawia się komendant MO, który już jako major Trzaska, prowadzi śledztwo w sprawie Marka. Ponownie w aktach milicyjnych pojawia się nazwisko Ludwika, to może mu zaszkodzić w przyszłej jego edukacji i karierze. Major sugeruje ojcu, żeby dla dobra syna zapisał się do Partii. Ten kategorycznie odmawia. Ludwik głęboko przeżywa te wydarzenia, a sam Marek staje się jego idolem. Nadchodzi koniec roku szkolnego, klasa pisze małą maturę. W czasie egzaminu z matematyki przychodzi wiadomość, że Marek został skazany na karę śmierci...

Występują

Twórcy

Ładuję...