Tajna historia XX wieku: Decydujący czas (18)

serial dokumentalny Polska 2014-2016  od 12 lat
zdjęcie

W skrócie

Hitlerowcy wiedzieli, że nie mają szans w starciu z liczniejszymi oddziałami Armii Czerwonej. Mimo to w lutym 1945 r. niemieckie wojska rozpoczęły dwie wielkie operacje na północy Polski.

Oglądaj w telewizji

Pt 7.10 3:30
Polsat Dokulogo

Opis

Bogusław Wołoszański odkrywa tajemnice historii minionego stulecia. Fascynująca historia XX wieku, choć powstała na naszych oczach, wciąż pozostaje tajna. Do tej pory historykom nie udało się wyjaśnić wielu zagadek II wojny światowej. Prowadzący opowie m.in. jakie tajemnice kryje MRU (Międzyrzecki Rejon Umocniony) i jaką rolę odegrał podczas wojny, czym jest Kostrzyn nad Odrą - miasto, którego nie ma, co naprawdę wydarzyło się w Wilczym Szańcu i opowie prawdziwą historię Westerplatte.

W tym odcinku

Hitlerowcy wiedzieli, że nie mają szans w starciu ze znacznie liczniejszymi oddziałami Armii Czerwonej. Pomimo beznadziejnej sytuacji w lutym 1945 roku niemieckie wojska rozpoczęły dwie wielkie operacje na północy Polski. Według jednej z teorii mogło chodzić o obronę leżącego na zapleczu terenów walk rakietowego ośrodka w Peenemünde. Wtedy celem ofensyw byłoby opóźnienie zajęcia ośrodka przez aliantów i uratowanie dostępnej tam dokumentacji.

Twórcy

Zobacz także

Ładuję...