Stulecie Winnych (3)

serial obyczajowy Polska 2019  od 12 lat
zdjęcie

W skrócie

Wiosna 1917 roku. Wojna zbiera śmiertelne żniwo, a grasujący w okolicy pruscy żołnierze za jedzenie są gotowi zabić. Bronia angażuje się w pracę w szpitalu. Opatruje tam rannych w walce.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Opowieść o losach trzypokoleniowej rodziny Winnych, która zamieszkuje podwarszawski Brwinów. Dbająca o domowe ognisko Bronia (Kinga Preis) jest żoną Antoniego (Roman Gancarczyk), szanowanego we wsi zduna. Owocem udanego małżeństwa są czterej synowie, którzy mają już własne rodziny. Winni prowadzą zwyczajny żywot, choć w niełatwych czasach - przyszło bowiem im żyć podczas zawieruchy wojennej. Serial jest ekranizacją wydanej w 2015 roku trzytomowej sagi "Stulecie Winnych" autorstwa Ałbeny Grabowskiej. Powieść ta zyskała rzesze sympatyków i szybko znalazła zaszczytne miejsce wśród bestsellerów. Reżyserem obrazu jest twórca wielokrotnie nagradzanego na festiwalach filmowych dramatu "Edi", Piotr Trzaskowski. Za zdjęcia odpowiada Witold Płóciennik, nominowany do Złotej Żaby operator w "Wymyku". Plejada czołowych polskich aktorów jest zapowiedzią dobrego kina. W projekcie wzięli udział m.in.: Kinga Preis, Jan Wieczorkowski, Roman Gancarczyk, Katarzyna Kwiatkowska, Olaf Lubaszenko, Arkadiusz Janiczek i Rafał Królikowski.

W tym odcinku

Wiosna 1917 roku. Wojna zbiera śmiertelne żniwo, a grasujący w okolicy pruscy żołnierze za jedzenie są gotowi zabić każdego. Bronia angażuje się w pracę w pobliskim szpitalu. Razem z doktorem Brzozowskim opatruje rannych w walce. Andzia próbuje zbliżyć się do owdowiałego Stanisława. Na nic zdają się nawet porady miejscowej zielarki. Ania i Mania kończą trzy lata. Podczas urodzin bliźniaczek Florian wyjawia stryjowi, że jego ojciec żywy nie wróci z wojny. W zamian Stanisław opowiada bratankowi o śmierci Antoniego. Bronisława martwi się o Władzię i jej synów. Prosi Stanisława, by pomógł szwagierce, gdy nie ma przy niej Romana. Pod wpływem chwili, tych dwoje daje się ponieść namiętności. Wkrótce Władzia odkrywa, że jest w ciąży. Odsuwa jednak od siebie zakochanego w niej Stanisława. O romansie matki z wujem dowiaduje się Florian. Bronia i Andzia znajdują w modlitewniku Antoniego tajemniczą mapkę. Ta wiedzie je do zakopanej w ziemi puszki i złotych pieniążków.

Występują

Twórcy

Ładuję...