Zakochaj się w Polsce: Tomaszów Mazowiecki (117)

magazyn Polska 2019  od 7 lat
zdjęcie

W skrócie

Tomaszów otrzymał prawa miejskie w 1830 roku. Miasto może pochwalić się bogatym zbiorem zabytków, m.in. pałacem rodu Ostrowskich, kamienicą rodziny Knothe oraz okazałą willą Jana Serafina Rodego.

Oglądaj w telewizji

Wt 5.03 3:15
TVP Kultura 2logo

Opis

Tomasz Bednarek udaje się w różne zakątki Polski, by pokazać niezwykłe zabytki, naturę, miejsca i nietuzinkowych ludzi. Odwiedza miejsca, o których niewiele osób słyszało. W każdym z nich prowadzący zdobywa też nowe umiejętności - uczy się konserwować zabytki, wiosłować czy walczyć na miecze. Jego opowieści uzupełniają liczne anegdoty, legendy i ciekawostki. Widzowie zobaczą najbardziej spektakularne zdjęcia lotnicze i timelapsy, które stanowią istotny element każdego odcinka.

Początki Tomaszowa Mazowieckiego sięgają 1788 roku, kiedy nad rzeką Wolbórką powstała niewielka osada zamieszkiwana przez pracowników, którzy zajmowali się wytopem żelaza. Właścicielem okolicznych dóbr był wówczas hrabia Tomasz Ostrowski. Stworzył on niewielki ośrodek hutniczy i metalurgiczny. W 1805 roku nowym właścicielem terenu został jego najstarszy syn, Antoni Ostrowski, który postawił na rozwój przemysłu włókienniczego. Tomaszów otrzymał prawa miejskie dopiero w 1830 roku. Miasto może pochwalić się bogatym zbiorem zabytków m.in. klasycystycznym pałacem rodu Ostrowskich, stylową kamienicą rodziny Knothe oraz okazałą willą wybitnego lekarza i działacza społecznego, Jana Serafina Rodego. Miejscową atrakcją i unikatem w Europie jest też Rezerwat Przyrody Niebieskie Źródła, położony w dolinie Pilicy. Tomaszów Mazowiecki to również kuźnia talentów polskiego łyżwiarstwa szybkiego - stąd pochodzi Jaromir Radke, dwukrotny olimpijczyk.

Twórcy

Zobacz także

Ładuję...