Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy | odc. 13: Zwycięstwo bez wodzów

serial historyczny Polska 1981  od 12 lat
zdjęcie

W skrócie

Rok 1918. Matylda, Katarzyna z córką Agnieszką i Bogumił z Maryną idą na cmentarz. Uważają, że jedyną szansą na odzyskanie niepodległości jest powstanie.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Wieloodcinkowa saga filmowa ukazuje na przykładzie kilku rodzin walkę z naporem germanizacyjnym na terenach Wielkopolski, w okresie od 1815 do 1918 roku. Oprócz fikcyjnych wątków fabularnych, film oparty jest na faktach i przedstawia losy historycznych postaci działających w Wielkopolsce, takich jak: Hipolit Cegielski, Wojciech Korfanty czy Ignacy Paderewski. Na obszarach Wielkopolski walkę narodowowyzwoleńczą określano mianem najdłuższej wojny nowoczesnej Europy.

W tym odcinku

Rok 1918. Matylda, Katarzyna z córką Agnieszką i Bogumił z Maryną idą na cmentarz w Śremie, gdzie spoczywają ksiądz Wawrzyniak, Gierusz oraz Maciej i Władysław Frankowscy. Mieszkańcy Księstwa Wielkopolskiego uważają, że jedyną szansą na odzyskanie niepodległości jest powstanie przeciw zaborcy pruskiemu. W domu Gieruszów zostaje zorganizowany skład broni. W pobliskim lesie stacjonuje oddział partyzancki. Tymczasem do Poznania przybywa z Paryża Ignacy Paderewski, delegat Polskiego Komitetu Narodowego. Jego powitanie staje się sygnałem do wybuchu powstania. Podczas walk giną Bogumił Frankowski i Katarzyna Gierusz.

Występują

Twórcy

Ładuję...