Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii: Depozyt z rzecznego zakola

magazyn historyczny Polska 2017  od 7 lat
zdjęcie

W skrócie

W Lidzbarku Welskim powstały pierwsze struktury ROAK. Największy oddział był dowodzony przez Stanisław Ballę ps. Sowa. Twórcy programu próbują dowiedzieć się, co stało się z jego składem broni.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Fascynujący cykl skierowany do młodych widzów, chcących poszerzyć swoje historyczne zainteresowania. Prowadzący Adam Sikorski w interesujący sposób prezentuje sensacyjne wydarzenia, najczęściej z dziejów współczesnych Polski. Wśród podejmowanych przez niego tematów znajdują się m.in. losy polskiego podziemia niepodległościowego oraz historia PRL. Każdy z odcinków ma charakter wyprawy poszukiwawczej.

Celem podróży jest Lidzbark Welski, a dokładniej zatoczka rzeki Wel. Niegdyś znajdowała się tam partyzancka baza Londyn. Lidzbark Welski był jednym z trzech miast Ziemi Lubawskiej, do którego 19 stycznia weszła Armia Czerwona. Wkrótce po tym powstały pierwsze struktury ruch oporu Armii Krajowej. Największy oddział był dowodzony przez Stanisław Ballę ps. Sowa. Twórcy programu próbują dowiedzieć się co stało się ze słynnym składem broni Sowy. Kolejna opowieść przenosi ekipę nad Bałtyk do Dębogórza, znanego z lądowej obrony Wybrzeża we wrześniu 1939 roku. Spotykają się tam z Sebastianem Dragą, miłośnikiem historii i właścicielem mobilnego muzeum. Przerobiony zabytkowy citroen AC4 służy mu jako miejscem ekspozycji broni, guzików i innych przedmiotów pochodzących z wrześniowej kampanii. Ostatnia historia sięga roku 1863. Przy wejściu na cmentarz w Inowłodzu znajduje się grób weterana 1863 roku Ignacego Harde, który jako 16-latek wziął udział w Powstaniu Styczniowym, zaś podczas II wojny światowej udzielał pomocy podkomendnym majora Hubala.

Zobacz także

Ładuję...