Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii: "Nigdy z królami..." (332)

magazyn historyczny Polska  od 7 lat
zdjęcie

W skrócie

Na północ od Czerwińska znajduje się wyspa, która w czasach konfederacji barskiej pełniła istotną rolę w kontrolowaniu żeglugi. Jej przeszłość przywołuje obrazy obozowisk, gdzie ćwiczono fechtunek.

Oglądaj w telewizji

So 16.11 1:50
TVP Historia 2logo
So 16.11 2:05
TVP Historialogo

Opis

Fascynujący cykl skierowany do młodych widzów, chcących poszerzyć swoje historyczne zainteresowania. Prowadzący Adam Sikorski w interesujący sposób prezentuje sensacyjne wydarzenia, najczęściej z dziejów współczesnych Polski. Wśród podejmowanych przez niego tematów znajdują się m.in. losy polskiego podziemia niepodległościowego oraz historia PRL. Każdy z odcinków ma charakter wyprawy poszukiwawczej.

Na północ od Czerwińska, nad Wisłą, znajduje się wyspa Konfederatka. To miejsce, które w czasach Konfederacji Barskiej pełniło istotną rolę w kontrolowaniu żeglugi. Historycy uważają, że konfederaci otrzymywali tą drogą broń i pieniądze, transportowane z Gdańska na barkach. Obecnie Konfederatka zachwyca dziką przyrodą, ale jej przeszłość przywołuje obrazy obozowisk, w których ćwiczono fechtunek, a sprzęt wojenny dostarczano galarami. Aleksander Sochaczewski, powstaniec styczniowy, który spędził dwadzieścia lat na Syberii, dokumentował życie zesłańców w swoich pracach plastycznych. Artysta przybliżył losy więźniów, którzy byli transportowani na wschód w okratowanych karetkach, zwanych kibitkami. Dziś jego dzieła są cennym świadectwem tamtych czasów i można je podziwiać na specjalnej wystawie.

Zobacz także

Ładuję...