Sensacje XX wieku: Strażnicy skarbów

program historyczny Wielka Brytania/​Polska 2015  od 12 lat
zdjęcie

W skrócie

Pod koniec II wojny światowej Niemcy planowali wywieźć z Wrocławia skrzynie pełne złota. Cenny ładunek trafił w nieznane miejsce. Bogusław Wołoszański próbuje rozwikłać losów zaginionych sztabek.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Twórca serii - dziennikarz i popularyzator historii Bogusław Wołoszański - odkrywa tajemnice związane z ważnymi wydarzeniami XX wieku. Dokonuje szczegółowej rekonstrukcji zdarzeń, aby krok po kroku dojść do zaskakujących wniosków. W jego opowieściach wydarzenia historyczne nie składają się z suchych faktów. Dzieje świata tworzą ludzie i okoliczności, często pomijane w oficjalnych wersjach wydarzeń. Spora część cyklu poświęcona jest II wojnie światowej. Ukazuje kulisy m.in. przechwycenia akt polskiego wywiadu przez Abwehrę, historię Mata Hari i radzieckiego agenta Nikołaja Kuzniecowa, a także okoliczności śmierci Hitlera.

Bogusław Wołoszański przybliża historię, która do dzisiaj wywołuje dyskusje historyków i rozbudza wyobraźnię poszukiwaczy skarbów. Pod koniec II wojny światowej Niemcy planowali wywieźć z zagrożonego oblężeniem Wrocławia skrzynie pełne złota. Ostatecznie cenny ładunek trafił w nieznane miejsce. Punktem wyjściem do rozwikłania losów zaginionych sztabek są postacie generała Reinharda Gehlena, który przez trzy lata kierował oddziałem niemieckiego wywiadu wojskowego na ZSRR, dowódcy specjalnego oddziału komandosów Otto Skorzeny'ego i Herberta Klosego, prawdopodobnie członek Prezydium Policji we Wrocławiu. Ostatnich z nich po wojnie pozostał w Polce, gdzie ukrywał się, mając za zadanie strzec ukrytego skarbu. Złapany przez UB, nie zdradził swojej tajemnicy.

Występują

Twórcy

Zobacz także

Ładuję...