Sensacje XX wieku: Największy wróg Hitlera

program historyczny Wielka Brytania/​Polska 2015  od 12 lat
zdjęcie

W skrócie

W listopadzie 1939 roku stolarz Georg Elser, sympatyk Niemieckiej Partii Komunistycznej, podłożył bombę w piwiarni Bürgerbräukeller w Monachium, planując zamach na życie Adolfa Hitlera.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Twórca serii - dziennikarz i popularyzator historii Bogusław Wołoszański - odkrywa tajemnice związane z ważnymi wydarzeniami XX wieku. Dokonuje szczegółowej rekonstrukcji zdarzeń, aby krok po kroku dojść do zaskakujących wniosków. W jego opowieściach wydarzenia historyczne nie składają się z suchych faktów. Dzieje świata tworzą ludzie i okoliczności, często pomijane w oficjalnych wersjach wydarzeń. Spora część cyklu poświęcona jest II wojnie światowej. Ukazuje kulisy m.in. przechwycenia akt polskiego wywiadu przez Abwehrę, historię Mata Hari i radzieckiego agenta Nikołaja Kuzniecowa, a także okoliczności śmierci Hitlera.

W listopadzie 1939 roku stolarz Georg Elser, sympatyk Niemieckiej Partii Komunistycznej, podłożył bombę w piwiarni Bürgerbräukeller w Monachium, planując zamach na życie Adolfa Hitlera. Ładunek wybuchł dopiero po wyjściu führera, zabijając osiem osób. Elser nie poniósł za to od razu kary, doczekał końca wojny i został stracony dopiero w kwietniu 1945 roku. Wiele wskazuje na to, że mężczyzna był narzędziem w rękach zaufanego współpracownika Hitlera, Heinricha Himmlera. Sugerują to m.in. wspomnienia szefa nazistowskich tajnych służb, Waltera Schellenberga oraz szefa gestapo, Heinricha Müllera.

Występują

Twórcy

Zobacz także

Ładuję...