Stawka większa niż życie | sezon 1 odc. 6: Żelazny Krzyż

serial wojenny Polska 1968  od 12 lat
zdjęcie

W skrócie

Hrabia Edwin Wąsowski, członek polskiego ruchu oporu, wydaje przyjęcia i urządza polowania, na których bywają niemieccy dygnitarze. Zostaje aresztowany i Kloss namawia go do współpracy.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

II wojna światowa. Stanisław Kolicki (Stanisław Mikulski) jest oficerem wywiadu. Jako szpieg wkrada się w niemieckie szeregi, gdzie prowadzi działalność pod kryptonimem J-23, czyli jako Hans Kloss. W nowym wcieleniu, w mundurze Abwehry dzięki swojemu urokowi osobistemu i sprytowi wykrada najpilniej strzeżone tajemnice III Rzeszy. Kloss kpi sobie z niemieckiego kontrwywiadu i ośmiesza starania gestapo. Swoje zadanie wykonuje tak umiejętnie, że wkrótce awansuje do stopnia kapitana i zostaje odznaczony niemieckim Żelaznym Krzyżem.

W tym odcinku

Hrabia Edwin Wąsowski, uchodzący za Austriaka członek polskiego ruchu oporu, jest powszechnie szanowanym obywatelem. Ma duży majątek, wydaje przyjęcia i urządza polowania, na których bywa wielu niemieckich generałów i dygnitarzy. Pewnego dnia zostaje on aresztowany za posiadanie materiałów szpiegowskich i obcej waluty. Kloss namawia go do współpracy. Nie mając nic do stracenia, hrabia opowiada o spisku na życie Himmlera. Fikcyjne zeznania hrabiego pogrążają wiernych Rzeszy wysokich oficerów. Za wykrycie tajnej intrygi Kloss zostaje odznaczony Żelaznym Krzyżem.

Występują

Twórcy

Zobacz także

Ładuję...