Ogniem i mieczem | odc. 3/4

serial historyczny Polska 1999  od 12 lat
zdjęcie

W skrócie

Pan Onufry upija się na weselu do nieprzytomności. Zostaje uwięziony przez Bohuna. Z odsieczą przychodzi mu Wołodyjowski.

Oglądaj w telewizji

Pon 27.05 15:30
TVP Kulturalogo
Wt 28.05 9:05
TVP Kulturalogo

Opis

Najkosztowniejsza produkcja w historii polskiego kina, sfilmowana z niezwykłym rozmachem. Ekranizacja powieści Henryka Sienkiewicza w reżyserii Jerzego Hoffmana. Akcja toczy się w okresie powstania Chmielnickiego na Ukrainie. Jan Skrzetuski (Michał Żebrowski), poseł księcia Wiśniowieckiego (Andrzej Seweryn), wraca z Krymu. Po drodze ratuje życie kozackiemu pułkownikowi Bohdanowi Chmielnickiemu. Podczas postoju w karczmie poznaje dwóch szlachciców: Onufrego Zagłobę (Krzysztof Kowalewski) oraz Longinusa Podbipiętę (Wiktor Zborowski). W dalszą drogę ruszają razem. Wkrótce znajdują rozbity powóz, z którego ratują młodą Helenę Kurcewiczównę (Izabela Scorupco). Podczas powstania zorganizowanego przez Chmielnickiego wojska koronne zostają pokonane przez Tatarów i Rebeliantów. Obowiązki Skrzetuskiego odrywają go od pilnowania pięknej Heleny przez zakochanym w niej Bohunem (Aleksander Domogarow). Wkrótce pospolite ruszenie ucieka do twierdzy w Zbarażu, która zostaje otoczona przez wojska Chmielnickiego i chana Islama Gireja. Gdy Longinus próbuje przedostać się do obozu wroga, ginie naszpikowany strzałami. Udaje się to Skrzetuskiemu, dzięki któremu król Jan Kazimierz wyrusza z odsieczą. Książę Wiśniowiecki, Skrzetuski i Zagłoba zostają bohaterami.

W tym odcinku

Bohun odnajduje Helenę. Zawozi ją do czarownicy Horpyny. Skrzetuski powierza Zagłobie dowództwo nad jednym z podjazdów. Pan Onufry upija się, co sprawia, że zostaje uwięziony przez Bohuna. Z opresji ratuje go Wołodyjowski.

Nagrody

Orzeł - producent, Orzeł - drugoplanowa rola kobieca

Występują

Twórcy

Zobacz także

Ładuję...