Skarby III Rzeszy: Twierdza (30)
W skrócie
Od jesieni 1944 r. droga przez Kotlinę Kłodzką była szlakiem, którym hitlerowcy wywozili z Polski zrabowane dobra oraz niemieckie zabytki, które chcieli uchronić przed Armią Czerwoną.
Oglądaj w telewizji
Opis
Dalszy ciąg poszukiwań skarbu III Rzeszy, pochodzącego z berlińskiego Reichsbanku. Wiadomo, że w bankowym skarbcu przechowywano większość rezerw, depozytów, złota, obligacji narodu niemieckiego. Współczesna szacunkowa wartość tych dóbr to ok. 6,5 miliarda dolarów. Problem w tym, że całość imponującego majątku postanowiono ewakuować w 1945 roku po jednym z alianckich nalotów na miasto. Dokąd? Nie wiadomo. Wiele osób pamiętających tamte czasy, wskazuje na Dolny Śląsk. Popularyzator historii Bogusław Wołoszański szuka nowych śladów skarbu, eksploruje bunkry, podziemia oraz tajne kompleksy wojskowe. W tym sezonie programu odsłoni m.in. tajemnice Srebrnej Góry, zamku Grodna i Lubomierza.
W tym odcinku
Od jesieni 1944 roku droga przez Kotlinę Kłodzką była głównym szlakiem, którym hitlerowcy wywozili z Polski zrabowane dobra oraz niemieckie zabytki, które chcieli uchronić przed zniszczeniem przez Armię Czerwoną. Skarby te trafiały do magazynu w Świdnicy, skąd były wywożone na zachód lub południe. Wielu naukowców zastanawia się, czy część dóbr mogła pozostać na Dolnym Śląsku. Świadkowie wskazują na twierdzę w Kłodzku. Bogusław Wołoszański sprawdzi, czy te pogłoski są prawdziwe.