Skarby III Rzeszy: Skarb Gauleitera (13)
W skrócie
W marcu 1945 roku na górze Grodna wylądował samolot, który wystartował z wrocławskiego lotniska. Według świadków wiosną tego roku hitlerowcy ukryli tam złoto wywiezione z Wrocławia.
Oglądaj w telewizji
Opis
Dalszy ciąg poszukiwań skarbu III Rzeszy, pochodzącego z berlińskiego Reichsbanku. Wiadomo, że w bankowym skarbcu przechowywano większość rezerw, depozytów, złota, obligacji narodu niemieckiego. Współczesna szacunkowa wartość tych dóbr to ok. 6,5 miliarda dolarów. Problem w tym, że całość imponującego majątku postanowiono ewakuować w 1945 roku po jednym z alianckich nalotów na miasto. Dokąd? Nie wiadomo. Wiele osób pamiętających tamte czasy, wskazuje na Dolny Śląsk. Popularyzator historii Bogusław Wołoszański szuka nowych śladów skarbu, eksploruje bunkry, podziemia oraz tajne kompleksy wojskowe. W tym sezonie programu odsłoni m.in. tajemnice Srebrnej Góry, zamku Grodna i Lubomierza.
W tym odcinku
W marcu 1945 roku na górze Grodna wylądował niewielki samolot, który wystartował z wrocławskiego lotniska. Według zeznań świadków wiosną tego roku hitlerowcy ukryli tam złoto wywiezione z Wrocławia. Jest to bardzo prawdopodobna wersja wydarzeń. Warto pamiętać o rozkazie Hitlera dotyczącym obrony miasta i okolic do ostatniej kropli krwi. Co więcej, Karl August Hanke, gauleiter NSDAP Dolnego Śląska, został we Wrocławiu do samego końca walk. Możliwe, że decyzja lokalnego przywódcy niemieckiej partii miała związek z bogactwem zgromadzonym we wrocławskim Prezydium Policji. Dodatkowo w latach 80. pracownicy MSW prowadzili tam poszukiwania.