Popiełuszko. Wolność jest w nas (2/4)
W skrócie
Jerzy poświęca się pomocy poszkodowanym. Jego obecność na politycznych procesach robotników zwraca uwagę agentów SB. Wkrótce Popiełuszko zaczyna być przez nich obserwowany.
Oglądaj w telewizji
Opis
Biografia legendarnego kapłana, kapelana warszawskiej Solidarności, na tle burzliwej historii. Jerzy Popiełuszko przychodzi na świat w podlaskiej wsi. Jako młodzieniec (Adam Woronowicz) wstępuje do seminarium duchownego. Przez dwa lata odbywa służbę wojskową w jednostce dla kleryków w Bartoszycach. W 1972 roku przyjmuje święcenia kapłańskie. Od początku istnienia Solidarności jest duchowym przewodnikiem walczących robotników. Jego niezłomna postawa, mądrość i poczucie humoru zjednują mu sympatię wiernych. Z czasem Służba Bezpieczeństwa uznaje jego działalność za jawną walkę z komunizmem. Na Popiełuszkę zostaje wydany wyrok śmierci...
W tym odcinku
Jerzy poświęca się pomocy poszkodowanym. Jego obecność na politycznych procesach robotników zwraca uwagę agentów Służby Bezpieczeństwa. Wkrótce Popiełuszko zaczyna być przez nich obserwowany. W maju 1982 roku jest świadkiem wielkiej demonstracji niepodległościowej i jej pacyfikacji przez milicję. Swoje odczucia na temat tych wydarzeń wyraża w homilii. Szybko zdobywa szacunek i uznanie wiernych, którzy pojawiają się na jego mszach w coraz większych grupach. Władze państwa interweniują w jego sprawie u biskupów. Służba Bezpieczeństwa próbuje go zastraszyć. W efekcie robotnicy formują kościelną służbę porządkową, która ma za zadanie chronić księdza Popiełuszkę podczas odprawianych przez niego mszy.