Popiełuszko. Wolność jest w nas (1)

serial biograficzny Polska 2009  od 12 lat
zdjęcie

W skrócie

W młodości Jerzy Popiełuszko wstępuje do seminarium duchownego. W 1972 r. przyjmuje święcenia. W sierpniu 1980 r. robotnicy zaczynają strajki. Popiełuszko trafia do placówki w Warszawie.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Biografia legendarnego kapłana, kapelana warszawskiej Solidarności, na tle burzliwej historii. Jerzy Popiełuszko przychodzi na świat w podlaskiej wsi. Jako młodzieniec (Adam Woronowicz) wstępuje do seminarium duchownego. Przez dwa lata odbywa służbę wojskową w jednostce dla kleryków w Bartoszycach. W 1972 roku przyjmuje święcenia kapłańskie. Od początku istnienia Solidarności jest duchowym przewodnikiem walczących robotników. Jego niezłomna postawa, mądrość i poczucie humoru zjednują mu sympatię wiernych. Z czasem Służba Bezpieczeństwa uznaje jego działalność za jawną walkę z komunizmem. Na Popiełuszkę zostaje wydany wyrok śmierci...

W tym odcinku

Jerzy Popiełuszko przychodzi na świat w podlaskiej wsi. Jako młodzieniec (Adam Woronowicz) wstępuje do seminarium duchownego. Zostaje zmuszony do odbycia służby wojskowej w jednostce dla kleryków w Bartoszycach. Młodzieńcza buta powoduje, że naraża się na szykany i represje. W 1972 roku przyjmuje święcenia kapłańskie. W sierpniu 1980 roku, rok po pierwszej pielgrzymce papieża Jana Pawła II do ojczyzny, robotnicy zaczynają strajki przeciwko reżimowi. Popiełuszko trafia do nowej placówki w Warszawie, gdzie nie wzbudza entuzjazmu proboszcza. Przypadek sprawia, że to on odprawia mszę świętą dla strajkujących hutników. Tam uczestniczy w powstaniu Solidarności, poznaje problemy robotników i zaczyna czuć się potrzebny. Wkrótce wybucha stan wojenny. Warszawę opanowuje armia i milicja, a strajki zostają brutalnie stłumione.

Występują

Twórcy

Ładuję...