Z biegiem lat, z biegiem dni: Kraków 1902 (5/8)

serial obyczajowy Polska 1980  od 12 lat
zdjęcie

W skrócie

Mieszkańcy Krakowa są zafascynowani 'Weselem' Wyspiańskiego. Misia Chomińska wyznaje miłość korepetytorowi Relskiemu. Ojciec, widząc jej uczucie, postanawia dowiedzieć się o nim więcej.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Opowieść o losach dwóch mieszczańskich, rodzin krakowskich, ukazana na przestrzeni trzydziestu lat poprzedzających pierwszą wojnę światową. Akcja serialu rozpoczyna się w roku 1874 roku, a każdy kolejny odcinek przybliża widzom fragmenty historii Polski, aż do niespokojnego roku 1914. Pierwowzorem serialu był spektakl zrealizowany w 1978 roku przez Andrzeja Wajdę w Teatrze Starym w Krakowie z okazji sześćdziesiątej rocznicy odzyskania niepodległości.

W tym odcinku

Krakowska inteligencja jest zafascynowana "Weselem" Stanisława Wyspiańskiego (wystawionym po raz pierwszy w marcu 1901 roku). W polskim teatrze dzięki temu dziełu dokonuje się przełom, który oznacza klęskę dla tradycyjnie piszących dramaturgów. Michał Bałucki, do tej pory popularny twórca komedii, zostaje zepchnięty na margines. Popełnia samobójstwo. Tymczasem Misia Chomińska wyznaje miłość swojemu korepetytorowi, Relskiemu, który jest ubogim studentem prawa i który zazdrości Wyspiańskiemu sławy. Twierdzi bowiem, że miał kiedyś podobny pomysł na dramat, niestety, los uniemożliwił mu jego opracowanie. Ojciec dziewczyny dostrzega jej zainteresowanie nauczycielem. Chce się dowiedzieć o nim czegoś więcej. Odkrywa, że Relski ma romans i dziecko z wiejską dziewczyną. Scenariusz odcinka powstał na podstawie "Karykatur", dramatu Jana Augusta Kisielewskiego.

Występują

Twórcy

Ładuję...