Z biegiem lat, z biegiem dni: Kraków 1901 (4/8)

serial obyczajowy Polska 1980  od 12 lat
zdjęcie

W skrócie

16 marca 1901, po wystawieniu "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego, Kraków zrozumiał, że narodził się wielki artysta. Michał Bałucki, zepchnięty na margines, popełnia samobójstwo.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Opowieść o losach dwóch mieszczańskich, rodzin krakowskich, ukazana na przestrzeni trzydziestu lat poprzedzających pierwszą wojnę światową. Akcja serialu rozpoczyna się w roku 1874 roku, a każdy kolejny odcinek przybliża widzom fragmenty historii Polski, aż do niespokojnego roku 1914. Pierwowzorem serialu był spektakl zrealizowany w 1978 roku przez Andrzeja Wajdę w Teatrze Starym w Krakowie z okazji sześćdziesiątej rocznicy odzyskania niepodległości.

W tym odcinku

16 marca 1901 roku teatr krakowski wystawił jeden z najwybitniejszych polskich dramatów - "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. Kraków zrozumiał wówczas, że narodził się genialny artysta. Przełom w teatrze, jaki dokonał się dzięki Wyspiańskiemu, oznaczał jednak klęskę dla innych pisarzy, którzy uprawiali tradycyjne komedie mieszczańskie. Najpopularniejszy dotąd twórca krakowski Michał Bałucki, zepchnięty teraz na margines, popełnił samobójstwo. Ogromną zazdrość w stosunku do Wyspiańskiego żywi natomiast młody student prawa, Antoni Relski, który miał podobny - jak twierdzi - pomysł na dramat. Zakochany w swej uczennicy Misi, najmłodszej z córek pani Chomińskiej, ucieka od niej w momencie, kiedy się dowiaduje, że ukochana odwzajemnia jego uczucie. Okazało się, że Relski ma romans i dziecko z pewną dziewczyną, którą uwiódł w chwili słabości.

Występują

Twórcy

Ładuję...