Z biegiem lat, z biegiem dni: Kraków 1874 (1/8)

serial obyczajowy Polska 1980  od 12 lat
zdjęcie

W skrócie

Aniela mieszka u siostry Janiny i jej męża - urzędnika. Siostry postanawiają urządzić wieczorek z tańcami. Przyjęcie przeradza się w pasmo nieporozumień, kłótni i skandali.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Opowieść o losach dwóch mieszczańskich, rodzin krakowskich, ukazana na przestrzeni trzydziestu lat poprzedzających pierwszą wojnę światową. Akcja serialu rozpoczyna się w roku 1874 roku, a każdy kolejny odcinek przybliża widzom fragmenty historii Polski, aż do niespokojnego roku 1914. Pierwowzorem serialu był spektakl zrealizowany w 1978 roku przez Andrzeja Wajdę w Teatrze Starym w Krakowie z okazji sześćdziesiątej rocznicy odzyskania niepodległości.

W tym odcinku

Młoda Aniela mieszka u siostry Janiny i jej męża, Władysława Chomińskiego. Narzeczony dziewczyny, Felicjan Dulski, jest - tak samo jak jej szwagier - urzędnikiem. Życie obu sióstr jest monotonne i nudne. Jedyną atrakcję stanowią dla nich zabytki, malowidła Matejki i obchody patriotycznych uroczystości. Pewnego dnia Aniela i Janina postanawiają urządzić wieczorek z tańcami. Marzą, że bal odmieni ich los. Tymczasem przyjęcie szybko przeradza się w pasmo nieporozumień, kłótni i skandali.

Występują

Twórcy

Zobacz także

Ładuję...