Quo vadis (6-ost.)

serial historyczny Polska 2002  od 12 lat
zdjęcie

W skrócie

Neron obiecuje wypuścić Ligię z więzienia, ale następnego dnia igrzysk ukazuje się byk z Ligią na grzbiecie. Ursus staje do walki. Zwycięża.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Lata 60 n.e. Imperium rzymskim rządzi despotyczny Neron (Michał Bajor). Do Petroniusza (Bogusław Linda) przybywa jego siostrzeniec, Marek Winicjusz (Paweł Deląg), który właśnie wrócił z wojny w Azji Mniejszej. Wyznaje mu, że podczas pobytu w domu Aulusa Plaucjusza (Piotr Garlicki) poznał niezwykłej urody kobietę i natychmiast się w niej zakochał. Problem w tym, że jego wybranka - Ligia Kallina (Magdalena Mielcarz) - jest zakładniczką Rzymu. Marek prosi krewnego o pomoc. Ten sprawia, że dziewczyna trafia do cesarskiego pałacu i ma zostać nałożnicą Winicjusza. Wcześniej jednak, z pomocą chrześcijanki Akte (Małgorzata Pieczyńska) Ligia ucieka do swoich współwyznawców. Winicjusz nie potrafi jednak o niej zapomnieć... Serialowa wersja adaptacji filmowej powieści Henryka Sienkiewicza.

W tym odcinku

W pałacowych ogrodach chrześcijanie giną w płomieniach. Widząc to Chilon załamuje się i krzyczy, że to Neron jest podpalaczem Rzymu. Tygelinus biciem chce nakłonić Chilona do odwołania oskarżenia, ale Grek, nawrócony i ochrzczony przez Pawła z Tarsu, odmawia. Neron chce uciec z Rzymu. Pod wpływem Petroniusza obiecuje wypuścić Ligię z więzienia, ale następnego dnia igrzysk oczom widzów ukazuje się byk z nieprzytomną Ligią na grzbiecie. Ursus ma stoczyć z nim walkę, której stawką jest życie dziewczyny. Kiedy zwycięża, tłum domaga się łaski dla niego i Ligii. Neron ulega. Petroniusz każe Winicjuszowi wyjechać z Ligią na Sycylię. Sam, wiedząc o zamiarach Nerona, który chce go zabić, popełnia samobójstwo. Legiony buntują się przeciwko Neronowi. Piotr opuszcza Rzym, ale na swojej drodze spotyka Chrystusa. Pogodzony ze swoim losem wraca do miasta.

Występują

Twórcy

Ładuję...