Pluton

(Platoon)

dramat wojenny USA 1986  od 16 lat
zdjęcie

W skrócie

Arcydzieło kina wojennego. Cztery Oscary.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Rok 1968. Osiemnastoletni Chris Taylor rzuca studia i zgłasza się jako ochotnik do służby wojskowej w Wietnamie. W czasie pierwszych dni pobytu w dżungli chłopak analizuje swoje doznania oraz dzieli się w listach do bliskich własnymi odczuciami i myślami. Poczucie patriotycznego obowiązku, wewnętrzna siła i idealizm zostają poddane próbie w konfrontacji z rzeczywistością. Chris szybko uświadamia sobie, że trafił w sam środek piekła na ziemi, a wojna toczy się również w jego plutonie. Jednostką, do której został przydzielony, dowodzą sierżanci o odmiennych charakterach. Elias i Barnes są doświadczonymi, świetnymi żołnierzami. Obaj widzą na co dzień okrucieństwa wojny. Mimo demoralizującej atmosfery dla Eliasa ludzkie życie wciąż ma wartość. Potrafi on współczuć cywilom, troszczy się o swoich podwładnych, zachował zasady moralne. Barnes jest obojętny na ludzkie cierpienie. Wojna uczyniła z niego maszynę do zabijania. Po krwawej pacyfikacji jednej z wiosek konflikt oficerów przeradza się w otwartą konfrontację. Nadchodzi moment, w którym Chris musi opowiedzieć się po jednej ze stron.

Cztery Oscary (w tym dla filmu i za reżyserię) dla dokonanego przez Olivera Stone'a bolesnego rozrachunku z młodzieńczymi ideałami, które przypłacił wyjazdem na wojnę do Wietnamu. Plus kreacje Charliego Sheena, Willema Dafoe i Toma Berengera. Obowiązkowo! (Konrad J. Zarębski, Gazeta Telewizyjna)

Nagrody

Oscar - montaż, Oscar - dźwięk, Oscar - film, Oscar - reżyser, Złoty Glob - reżyser, Złoty Glob - aktor drugoplanowy, Złoty Glob - dramat

Występują

Twórcy

Ładuję...