Sztuka dokumentu: Kazimierz Karabasz (1)

cykl dokumentalny Polska 2008  od 12 lat

W skrócie

Pierwszy odcinek serii poświęconej znanym dokumentalistom poświęcony jest Kazimierzowi Karabaszowi, jednemu z wybitnych twórców polskiego kina ('Muzykanci', 'Węzeł', 'Ludzie w drodze').

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Cykl poświęcony prezentacji dorobku najwybitniejszych realizatorów polskiego filmu dokumentalnego. Poszczególne odcinki, będąc autonomicznymi obrazami, pozostają jednocześnie fragmentem większej całości, która w efekcie stanowić ma skondensowaną historię polskiego dokumentu.

W tym odcinku

Pierwszy odcinek serii prezentującej sylwetki znakomitych dokumentalistów poświęcony jest twórczości Kazimierza Karabasza, jednego z najwybitniejszych twórców polskiego kina. W swoich filmach z lat 60. - "Muzykantach", "Węźle", "Ludziach w drodze" - odkrywał i doskonalił nowoczesną metodę kina dokumentalnego, opartą na cierpliwej i uważnej obserwacji życia codziennego zwykłych ludzi. "Rokiem Franka W." (1967) udowodnił, że w filmie dokumentalnym można stworzyć wnikliwy portret jednostki, co przedtem powszechnie uważano za możliwe jedynie w filmie fabularnym. Karabasz to jednak nie tylko wybitny dokumentalista, ale także autor unikalnych książek poświęconych teorii i praktyce kina dokumentalnego. Reżyser jest także pedagogiem i wykładowcą w łódzkiej szkole filmowej. Wykształcił kilka pokoleń polskich dokumentalistów. Jego uczniami byli, między innymi, Krzysztof Kieślowski, Marcel Łoziński czy Tomasz Zygadło.

Twórcy

Ładuję...