Zamki kresowe Rzeczypospolitej: Dubno
W skrócie
W 1670 r. Michał Korybut Wiśniowiecki nadał miejscowości Dubno przywilej na cztery coroczne jarmarki. Miasto stało się ośrodkiem handlowym.
Oglądaj w telewizji
Opis
Fascynujący cykl dokumentalny poświęcony historii fortec, zamków oraz magnackich i szlacheckich rezydencji z terenów dawnej Galicji, Podola i Wołynia. Ekipa filmowa podąża szlakiem zrujnowanych budowli prezentując ich burzliwe dzieje i stan obecny, losy kolejnych właścicieli oraz legendy związane z danym miejscem. Materiał filmowy ilustrują archiwalne dokumenty, czasopisma oraz rodzinne fotografie i widokówki. Wiedzę o zwiedzanych zamkach wzbogacają relacje pasjonatów historii, amatorów i kolekcjonerów, których realizatorzy napotykają na swojej drodze w czasie wędrówki.
W tym odcinku
Dubno jest jednym z najstarszych miast Wołynia. Niegdyś było ono miastem prywatnym, stanowiącym centrum rozległych dóbr ziemskich. W 1670 roku Michał Korybut Wiśniowiecki nadał miejscowości przywilej na cztery coroczne jarmarki. Dzięki temu Dubno stało się ważnym ośrodkiem handlowym. Okresem największego rozkwitu dla miasta były lata po pierwszym rozbiorze Polski. To właśnie wtedy przeniesiono tu wielkie targi lwowskie, zwane kontraktami. W Dubnie znajduje się wiele zabytków i zachowany dawny układ zabudowy.