Zamki kresowe Rzeczypospolitej: Kamieniec Podolski
W skrócie
Kamieniec Podolski jest miejscem, w którym stykają się kultury Wschodu i Zachodu. O historii miasta mówi prof. Stanisław Nicieja.
Oglądaj w telewizji
Opis
Fascynujący cykl dokumentalny poświęcony historii fortec, zamków oraz magnackich i szlacheckich rezydencji z terenów dawnej Galicji, Podola i Wołynia. Ekipa filmowa podąża szlakiem zrujnowanych budowli prezentując ich burzliwe dzieje i stan obecny, losy kolejnych właścicieli oraz legendy związane z danym miejscem. Materiał filmowy ilustrują archiwalne dokumenty, czasopisma oraz rodzinne fotografie i widokówki. Wiedzę o zwiedzanych zamkach wzbogacają relacje pasjonatów historii, amatorów i kolekcjonerów, których realizatorzy napotykają na swojej drodze w czasie wędrówki.
W tym odcinku
Położony w rozwidleniu rzeki Smotrycz na obecnej Ukrainie Kamieniec Podolski jest miejscem, w którym ścierają się kultury Wschodu i Zachodu. Na przestrzeni wieków mieszkali tu wyznawcy trzech religii - katolicyzmu, prawosławia i islamu. Dotąd zachowały się obiekty sakralne, O historii miasta mówi profesor Stanisław Nicieja. Opowiada m.in. o trzech bramach, które wiodły do grodu - Ruskiej, Lackiej i Wietrznej. Z wieży Lackiej zachował się jedynie fragment muru, a na nim orzeł polski. W programie zobaczymy również gotycką katedrę. Jest ona szczególna choćby dlatego, że to świątynia katolicka, której wieżę stanowi dawny minaret. Nad muzułmańskim półksiężycem znajduje się posąg Matki Boskiej.