Teleman

Ogniem i mieczem

film historyczny Polska 1999  od 12 lat
zdjęcie

W skrócie

XVII w. Skrzetuski zakochuje się w Helenie, którą przyrzeczono Kozakowi Bohunowi. Sprzymierzeni z Tatarami Kozacy organizują powstanie. Polscy rycerze stają do walki.

Oglądaj w telewizji

Nd 1.08 16:05
Kino TVlogo
Pt 6.08 16:00
Kino TVlogo
So 7.08 20:00
Kino Polskalogo
Nd 8.08 14:30
Kino Polskalogo

Opis

Poseł księcia Jeremiego Wiśniowieckiego Jan Skrzetuski (Michał Żebrowski), wracając z Krymu, ratuje życie kozackiemu pułkownikowi Bohdanowi Chmielnickiemu (Bohdan Stupka). Zatrzymuje się w karczmie, gdzie angażuje się w konflikt z podstarostą Czaplińskim. Ze starcia wychodzi jednak zwycięsko i wyrzuca przeciwnika na bruk. Świadkami zajścia są m.in. Jan Onufry Zagłoba (Krzysztof Kowalewski) i Longin Podbipięta (Wiktor Zborowski), którzy nie kryją podziwu dla temperamentu i odwagi Skrzetuskiego. Obaj rycerze szybko zaprzyjaźniają się z Janem i wspólnie z nim ruszają w dalszą drogę. Niebawem przychodzą z pomocą kniahini Kurcewiczowej i jej bratanicy Helenie (Izabella Scorupco). Chłopak zakochuje się w dziewczynie od pierwszego wejrzenia. Niestety, Helena została już przyrzeczona Kozakowi Bohunowi (Aleksander Domogarow). Skrzetuski zdobywa miłość dziewczyny, czym wzbudza jego wściekłość. Tymczasem stosunki między Polakami i Kozakami zaostrzają się, a Skrzetuski razem z armią Wiśniowieckiego zostaje uwięziony w twierdzy Zbaraż.

Jerzy Hoffmann zamyka filmową trylogię dziejami Jana Skrzetuskiego, który wciąż musi wybierać między osobistym szczęśćiem a powinnościami wobec ojczyzny. (Konrad J. Zarębski, Gazeta Telewizyjna)

Nagrody

Orzeł - producent, Orzeł - drugoplanowa rola kobieca

Występują

Twórcy

Ładuję...