Płonący wieżowiec

(The Towering Inferno)

film katastroficzny USA 1974  od 16 lat
zdjęcie

W skrócie

Drapacz chmur staje się pułapką dla uczestników przyjęcia.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

San Francisco. Nowoczesny wieżowiec ma zostać uroczyście przekazany do użytku. Na ostatnich piętrach odbywa się z tej okazji wielkie przyjęcie. Wśród zaproszonych gości jest wiele znakomitych osobistości ze świata polityki, biznesu i sztuki. Wszyscy są zachwyceni projektem. Jedynie główny architekt Doug Roberts (Paul Newman) i szef miejscowej straży pożarnej Michael O'Hallorhan (Steve McQueen) wątpią w sens stawiania takich drapaczy chmur, obawiając się, że w razie pożaru nie będzie można uratować ludzi. Tymczasem kilkadziesiąt pięter niżej dochodzi do spięcia w instalacji elektrycznej. Iskra przeskakuje na łatwopalne materiały i po kilku chwilach płomień zaczyna piąć się w górę, niebawem docierając do najwyższych pięter. Przerażeni ludzie usiłują uwolnić się z pułapki... Jeden z najważniejszych filmów lat siedemdziesiątych i zarazem jeden z najsłynniejszych filmów katastroficznych. Produkcja została nagrodzona trzema Oscarami - za zdjęcia, montaż i piosenkę oryginalną.

Kanon gatunku z nominacją do Oscara dla filmu roku i statuetkami za zdjęcia, montaż i piosenkę: podczas uroczystego otwarcia wybucha pożar w najwyższym budynku świata. Do ratowania rewia gwiazd. (Konrad J. Zarębski, Gazeta Telewizyjna)

Nagrody

Oscar - montaż, Oscar - zdjęcia, Oscar - piosenka, Złoty Glob - aktor drugoplanowy, Złoty Glob - obiecująca nowa aktorka

Występują

Twórcy

Ładuję...