Janosik: Worek talarów (6/13)

serial przygodowy Polska 1973  od 7 lat
zdjęcie

W skrócie

Z powodu pustek w kasie hrabia i murgrabia nakładają na wioskę kontrybucję za pomaganie zbójnikom. Chłopi błagają Janosika o pomoc. Góral przeznacza część pieniędzy na pomoc dla wsi.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Każdy z 13 odcinków opowiada odrębną, zamkniętą historię. Razem stanowią one opowieść o przygodach zbójnickiej kompanii, do której trafia Janosik. Serial realizowany był w zamku w Pieskowej Skale, w okolicach Ojcowa i w różnych rejonach Podkarpacia, a także w atelier w Warszawie i Pradze. W praskim studiu urządzono według projektu scenografa filmu Jana Grandysa grotę skalną, w której nagrano niektóre sceny zbójnickie. Scenariusz filmu powstał na podstawie legend o tatrzańskim zbójniku. Ponieważ - jak twierdził reżyser Jerzy Passendorfer - legendy nie należy traktować zbyt poważnie, w filmie jest dużo humoru i zabawnych scen. Nie brak widowiskowych bójek i walk.

W tym odcinku

Zamkowa kasa hrabiego świeci pustkami. Aby ją zapełnić, Hortvath i murgrabia nakładają na wioskę kontrybucję za pomaganie ludziom Janosika. Zrozpaczeni chłopi udają się do harnasia, aby błagać go o ratunek. Ten postanawia przeznaczyć część zbójeckich pieniędzy na pomoc dla wsi. Wysyła tam worek talarów. Mają go dostarczyć dwaj jego ludzie. Po drodze jednak jeden ze zbójników zabija drugiego i ucieka z łupem. Niebawem wpada w ręce murgrabiego i jego hajduków, którzy odbierają mu monety.

Występują

Twórcy

Ładuję...