Most na rzece Kwai

(The Bridge on the River Kwai)

dramat wojenny Wielka Brytania/​USA 1957  od 12 lat
zdjęcie

W skrócie

Południowo-wschodnia Azja, rok 1943. Znajdujący się w japońskiej niewoli brytyjscy żołnierze budują dla wroga ważny most na rzece Kwai.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Akcja filmu rozgrywa się w południowo-wschodniej Azji w 1943 roku. Znajdująca się w japońskiej niewoli jednostka brytyjskiego oficera Nicholsona (Alec Guinness) ma za zadanie zbudować dla wroga ważny strategicznie most na rzece Kwai. Nicholson sprzeciwia się stanowczo japońskiemu komendantowi Saito (Sessue Hayakawa), protestując przeciwko zmuszaniu oficerów do pracy, za co on i jego ludzie zostają ukarani miesięcznym aresztem. Po odbyciu kary Nicholson ogląda stan robót i triumfująco wskazuje na fuszerkę. Wreszcie to on obejmuje kierownictwo i kończąc budowę mostu, demonstruje brytyjską wyższość. Jednocześnie aliancka grupa komandosów przygotowuje wysadzenie mostu. W dniu jego otwarcia Nicholson odkrywa przeciągnięty kabel. W pierwszym odruchu oburzenia usiłuje zapobiec eksplozji, ale uświadamia sobie, że w ten sposób stanie po stronie Japończyków. W rezultacie - za cenę życia - sam powoduje wybuch... Obraz uhonorowany został siedmioma statuetkami Oscara - za najlepszy film, reżyserię, scenariusz adaptowany, dla pierwszoplanowego aktora - Aleca Guinnessa, za zdjęcia, montaż i muzykę. David Lean jako pierwszy brytyjski reżyser wyróżniony został nagrodą Oscara. Scenariusz do filmu na podstawie własnej powieści napisał Pierre Boulle.

Epicki fresk Davida Leana o cenie dumy i godności ludzkiej na przykładzie brytyjskich oficerów budujących most w japońskiej niewoli. Większy niż 7 Oscarów, jakie zdobył. Lektura obowiązkowa. (Konrad J. Zarębski, Gazeta Telewizyjna)

Nagrody

Oscar - scenariusz adaptowany, Oscar - montaż, Oscar - aktor pierwszoplanowy, Oscar - zdjęcia, Oscar - film, Oscar - reżyser, Oscar - muzyka, Złoty Glob - reżyser, Złoty Glob - dramat, Złoty Glob - aktor w dramacie

Występują

Twórcy

Ładuję...