Fachowiec

film obyczajowy Polska 1983  od 12 lat
zdjęcie

W skrócie

Przełom XIX i XX w. Zaliwski pochodzi z rodziny inteligenckiej. By zbliżyć się do kobiety, rezygnuje ze studiów. Kończy się to tragicznie.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Przełom XIX i XX wieku. Kazimierz Zaliwski (Cezary Morawski) pochodzi z rodziny inteligenckiej. Zdolny chłopak poprzestaje jednak na maturze, rezygnując z dalszego kształcenia. Zakochuje się bowiem w pięknej dziewczynie, córce majstra pracującego w fabryce. Pragnąc zbliżyć się do wybranki swego serca, przyjmuje posadę ślusarza na wydziale, gdzie zatrudniony jest jej ojciec (Bronisław Pawlik). Tymczasem piękna Helena (Małgorzata Pieczyńska), dla której gotów jest do największych poświęceń, woli towarzystwo studentów niż prostego robotnika. Na domiar złego, w związku z redukcją etatów Zaliwski traci pracę w fabryce. Opuszczony przez wszystkich, rozgoryczony kieruje swój gniew przeciwko studentowi Zaniczowi (Jacek Kałucki), którego Helena faworyzuje najbardziej. Wreszcie załamany niepowodzeniami usiłuje targnąć się na swoje życie.

Czytając Berenta: zakochany w córce robotnika inteligent wyrzeka się aspiracji, by zbliżyć się do swej wybranki. (Konrad J. Zarębski, Gazeta Telewizyjna)

Występują

Twórcy

Ładuję...