Maria Curie (3-ost.)
(Maria Curie, une femme honorable)
W skrócie
Wybucha wojna. Maria ze starszą córką wykonują badania radiologiczne w szpitalach polowych. Po wojnie Maria jedzie do USA w celu zdobycia pieniędzy na zakup radu dla instytutu w Warszawie.
Oglądaj w telewizji
Opis
Historia życia polskiej naukowiec Marii Skłodowskiej-Curie (Marie-Christine Barrault), dwukrotnej laureatki Nagrody Nobla. Była ona nie tylko autorką przełomowych odkryć w dziedzinie chemii i fizyki, ale przyczyniła się także do zmiany obyczajów. Jej sukcesy badawcze utorowały drogę do kariery naukowej innym kobietom. Skłodowska-Curie była pierwszą przedstawicielką płci pięknej, która otrzymała tytuł profesorski i prowadziła wykłady z fizyki na Sorbonie, a także została przyjęta do Akademii Francuskiej. Nagrodzona Złotą Nimfą na MFF Filmów Telewizyjnych w Monte Carlo koprodukcja przedstawia słynną badaczkę jako kobietę skromną i szlachetną, oddaną mężowi i córkom. W filmie wystąpili znani polscy aktorzy, tacy jak Piotr Machalica, Edyta Jungowska, Jerzy Gudejko i Joanna Jędryka.
Maria (Marie-Christine Barrault) otrzymuje propozycję utworzenia Instytutu Radowego. Słynna uczona sama kontroluje prace przy budowie placówki. Wybucha I wojna światowa. Maria ze starszą córką postanawiają pomóc walczącym na froncie. Wykonują badania radiologiczne w szpitalach polowych, tuż za linią frontu. Po wojnie amerykańska dziennikarka Mary Malloney organizuje podróż Marii do Stanów Zjednoczonych w celu zdobycia pieniędzy na zakup jednego grama radu dla instytutu. Stan zdrowia uczonej pogarsza się, mimo to odbywa jeszcze jedną podróż do USA. Zebrane tym razem pieniądze mają być przeznaczone dla Instytutu Radowego w Warszawie.