Maria Curie (1/3)

(Maria Curie, une femme honorable)

film biograficzny Francja/​Szwajcaria/​Włochy/​Polska 1991  od 12 lat

W skrócie

Maria Skłodowska zapisuje się na wydział fizyki na Sorbonie. Poznaje nieśmiałego nauczyciela fizyki i chemii, Piotra Curie.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Historia życia polskiej naukowiec Marii Skłodowskiej-Curie (Marie-Christine Barrault), dwukrotnej laureatki Nagrody Nobla. Była ona nie tylko autorką przełomowych odkryć w dziedzinie chemii i fizyki, ale przyczyniła się także do zmiany obyczajów. Jej sukcesy badawcze utorowały drogę do kariery naukowej innym kobietom. Skłodowska-Curie była pierwszą przedstawicielką płci pięknej, która otrzymała tytuł profesorski i prowadziła wykłady z fizyki na Sorbonie, a także została przyjęta do Akademii Francuskiej. Nagrodzona Złotą Nimfą na MFF Filmów Telewizyjnych w Monte Carlo koprodukcja przedstawia słynną badaczkę jako kobietę skromną i szlachetną, oddaną mężowi i córkom. W filmie wystąpili znani polscy aktorzy, tacy jak Piotr Machalica, Edyta Jungowska, Jerzy Gudejko i Joanna Jędryka.

2. połowa XIX wieku. Młoda Maria Skłodowska-Curie (Marie-Christine Barrault) pracuje jako guwernantka w majątku szlacheckim. Marzy o studiach i karierze naukowej na Sorbonie. Kiedy pracodawcy nie wyrażają zgody na związek dziewczyny z zakochanym w niej ich synem, Maria przenosi się do Warszawy. Trzy lata później postanawia skorzystać z zaproszenia swojej siostry Broni (Wanda Neumann), która ukończyła medycynę w Paryżu, i wyjeżdża do Francji. W ciągu kolejnych trzech lat studiuje fizykę i matematykę na Sorbonie. Niebawem Maria poznaje Piotra Curie (Roger Van Hool), francuskiego nauczyciela chemii i fizyki. Młodzi zakochują się w sobie i w 1895 roku biorą ślub. Rodzi im się córka Irenka. Tymczasem Skłodowska-Curie marzy o własnym laboratorium, gdzie mogłaby badać zjawisko, które nazwała radioaktywnością. Młoda naukowiec jest przekonana, że jego przyczyną jest nowy pierwiastek, zwany radem. Piotr jest bardzo zainteresowany badaniami żony. Małżonkowie rozpoczynają katorżniczą i rujnującą ich zdrowie pracę nad wyizolowaniem radu w czystej postaci. Po dwóch latach pracy, w 1903 roku, udaje im się wyodrębnić i zbadać czysty rad. Wyczerpana Maria traci drugie dziecko. Małżonkowie dowiadują się, że wraz z Henrim Becquerelem otrzymali Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki.

Występują

Twórcy

Ładuję...