Ziemia obiecana | odc. 2/4

serial obyczajowy Polska 1975  od 12 lat
zdjęcie

W skrócie

Karol Borowiecki dowiaduje się od Lucy, że wkrótce zostaną podniesione cła na bawełnę. Karol, Maks i Moryc łączą kapitały. Moryc kupuje w Hamburgu transport bawełny. Zarabiają krocie.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

XIX-wieczna Łódź w okresie rodzącego się kapitalizmu. Trzej przyjaciele - pracownik niemieckiej fabryki włókienniczej, Polak Karol Borowiecki (Daniel Olbrychski), syn właściciela upadającej tkalni, Niemiec Maks Baum (Andrzej Seweryn) i pośrednik handlowy, Żyd Moryc Welt (Wojciech Pszoniak) - postanawiają razem założyć fabrykę włókienniczą. Konkurencja i brak jakichkolwiek zasad zmuszają wspólników do działań nie zawsze zgodnych z moralnością i przyzwoitością... Jeden z najważniejszych i najlepszych filmów w twórczości Wajdy, wielokrotnie nagradzany, a nawet nominowany do Oscara.

W tym odcinku

Karol Borowiecki dowiaduje się od Lucy Zuckerowej, że wkrótce zostaną podniesione cła na bawełnę. Karol, Maks i Moryc łączą kapitały. Moryc kupuje w Hamburgu wielki transport bawełny, na sprzedaży którego zarabiają krocie. W ten sposób przyjaciele zdobywają pieniądze na budowę fabryki. Trawiński, polski przemysłowiec, bankrutuje. Nikt nie chce pożyczyć mu pieniędzy, również Borowiecki odmawia mu pomocy. Zrozpaczony fabrykant popełnia samobójstwo. Jego piękna żona popada w skrajną nędzę.

Występują

Twórcy

Zobacz także

Ładuję...