E.T.

(E.T. the Extra-Terrestrial)

film SF USA 1982  od 7 lat
zdjęcie

W skrócie

Mały osamotniony Elliott zaprzyjaźnia się z przybyszem z kosmosu.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Rodzice kilkuletniego Elliotta rozwiedli się. Chłopiec bardzo przeżywa ich rozstanie i czuje się osamotniony. Jego młodsza siostra Gertie jest jeszcze zbyt mała, by zrozumieć Elliotta, natomiast dorastający brat Michael nie przejmuje się jego problemami. Chłopiec czuje się więc bardzo samotny. Pewnego dnia Elliott spotyka przybysza z innej planety, E.T., który zgubił się podczas ekspedycji badawczej. Kosmita bardzo tęskni za domem. Elliott zaprzyjaźnia się z nim i postanawia pomóc mu w powrocie na planetę, z której pochodzi. Tymczasem na ślad obcego wpadają agenci rządowi, którzy chcą go schwytać i wykorzystać do swoich badań. Elliott i jego rodzeństwo muszą zrobić wszystko, co w ich mocy, żeby ocalić E.T. Postanawiają znaleźć mu kryjówkę. Nagrodzony czterema Osca-rami kultowy film w reżyserii Stevena Spielberga. Akademia wyróżniła między innymi efekty specjalne, dźwięk i muzykę. Ponadto obraz nominowano do tej nagrody jeszcze w pięciu kategoriach. Ta niezwykle ciepła, mądra i zabawna opowieść o przyjaźni na stałe weszła do klasyki kina SF. W 2002 r. z okazji dwudziestolecia filmu przygotowano jego specjalną jubileuszową wersję.

Superprzebój Stevena Spielberga: mały przybysz z kosmosu zaprzyjaźnia się z ziemskim rówieśnikiem i jego kolegami. (Konrad J. Zarębski, Gazeta Telewizyjna)

Nagrody

Oscar - dźwięk, Oscar - montaż dźwięku, Oscar - muzyka oryginalna, Oscar - efekty specjalne, Złoty Glob - dramat, Złoty Glob - muzyka

Występują

Twórcy

Ładuję...