Notacje: Witold Sadowy. Mistrzowie

cykl dokumentalny Polska 2009  b.o.

W skrócie

Witold Sadowy (ur.1920), aktor, kronikarz teatru, jeden z pionierów życia teatralnego Warszawy po wojnie. Jest autorem trzech książek o teatrze i setek ról. Ze sceną pożegnał się w 1989 r.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Cykl prezentuje archiwalne materiały, zawierające opowieści zasłużonych dla Polski naukowców, artystów, społeczników oraz świadków historycznych wydarzeń. Każdy odcinek został poświęcony jednej wybitnej postaci, która opowiada o jednym epizodzie ze swojego życia. Zobaczymy m.in. sylwetki Jerzego Janickiego, Zbigniewa Kowalskiego, Teresy Bojarskiej, Augusta Kowalczyka, Tadeusza Sułowskiego, Ireny Zappe, Macieja Gutowskiego, Zygmunta Odrowąża-Zawadzkiego i Eugeniusza Cydzika.

W tym odcinku

Aktor, dziennikarz, felietonista, kronikarz teatralny, jeden z pionierów życia teatralnego Warszawy po wojnie, Witold Sadowy, urodził się 7stycznia 1920 roku. Na początku lat 80. rozpoczął współpracę z "Życiem Warszawy". Recenzje teatralne zamieszczał także w "Życiu Codziennym", "Słowie", "Expressie Wieczornym" oraz w wychodzącym w Nowym Jorku "Nowym Dzienniku". Obecnie związany jest z "Gazetą Wyborczą" i "Życiem na gorąco". Sadowy jest także autorem trzech książek o teatrze: "Teatr, plotki, aktorzy" (1994), "Za kulisami i na scenie" (1995) oraz "Ludzie Teatru" (2000). Jego najbardziej znane role sceniczne to: Chłopiec z deszczu w "Dwóch Teatrach", Jan w "Żeglarzu" Szaniawskiego, Oktaw w "Nie igra się z miłością" Musseta, Albin w "Ślubach panieńskich" Fredry, Adaś - tytułowy "Szatan z siódmej klasy" Makuszyńskiego, Dziadzio w "Żabusi" Zapolskiej i Żewakin w "Ożenku" Gogola. Ze sceną pożegnał się w roku 1989, grając austriackiego Feldmarszałka w "Gałązce rozmarynu". W roku 1999 Związek Artystów Scen Polskich uhonorował go tytułem członka zasłużonego.

Zobacz także

Ładuję...