Teleman

Kobieta w Berlinie

(Anonyma - Eine Frau in Berlin)

dramat wojenny Niemcy/​Polska 2008  od 16 lat
zdjęcie

W skrócie

Armia Czerwona wkracza do Berlina. Niemka Anonyma, wielokrotnie zgwałcona i upokorzona, postanawia znaleźć sobie protektora.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Kwiecień 1945 roku. Klęska Niemiec na frontach II wojny światowej staje się faktem. Berlina bronią zdziesiątkowane oddziały Wehrmachtu i Volkssturmu. Wkrótce żołnierze Armii Czerwonej wkraczają do miasta. W piwnicy jednej z kamienic ukrywają się kobiety i kilku starszych mężczyzn, którzy zdołali przeżyć nocne naloty i ostrzał artyleryjski. Jest wśród nich trzydziestoletnia dziennikarka, Anonyma (Nina Hoss), która dzieli los innych pozostawionych bez opieki niemieckich kobiet. Wielokrotnie zgwałcona i upokorzona postanawia wykorzystać przewagę, jaką jest jej znajomość języka rosyjskiego, i znaleźć sobie protektora. Radziecki major, Andriej Rybkin (Yevgeni Sidikhin), początkowo jest zaskoczony ofertą Niemki, ale z czasem między nim a Anonymą rodzi się głęboka więź. Oficer okazuje się kulturalnym i wrażliwym mężczyzną. Ich romans z zazdrością obserwuje zakochana w swoim dowódcy Masza (Aleksandra Kulikova). Scenariusz został oparty na pamiętniku Marty Hillers (1911-2001), która między 20 kwietnia a 22 czerwca 1945 roku spisywała wydarzenia rozgrywające się po wkroczeniu Rosjan do Berlina, a przede wszystkim gwałty dokonywane przez żołnierzy Armii Czerwonej na niemieckich kobietach.

Ekranizacja pamiętnika mieszkanki Berlina, która wraz z innymi kobietami stała się ofiarą gwałtów żołnierzy radzieckich. Niewygodne pytania, gorzki rozrachunek. (Konrad J. Zarębski, Gazeta Telewizyjna)

Występują

Twórcy

Ładuję...