Teleman

Buntownik z wyboru

(Good Will Hunting)

dramat psychologiczny USA 1997  od 12 lat
zdjęcie

W skrócie

Genialny ekscentryk dostaje wielką szansę.

Oglądaj w telewizji

Pon 21.06 3:20
Cinemaxlogo
Wt 29.06 7:25
Cinemaxlogo
Wt 29.06 15:50
Cinemaxlogo

Opis

Mieszkający na przedmieściach Bostonu dwudziestoletni Will Hunting (Matt Damon) jest sierotą. Przeżycia z dzieciństwa odcisnęły na nim swoje piętno, często popada więc w konflikty z prawem. Inteligentny i oczytany chłopak pracuje jako woźny na miejscowej uczelni. Wolny czas spędza głównie z przyjacielem Chuckiem (Ben Affleck). Pewnego razu rozwiązuje zapisane na tablicy w korytarzu szkoły zadanie matematyczne, z którym nie poradził sobie żaden student. Profesor Gerald Lambeau (Stellan Skarsgard) z zaskoczeniem odkrywa, że woźny jest matematycznym geniuszem. Tymczasem Will trafia do aresztu za udział w bójce. Profesor stara się mu pomóc. Na wstępie stawia jednak pewne warunki. Chłopak ma rozpocząć kurs matematyki oraz zacząć uczęszczać na sesje terapeutyczne. Will nie godzi się na spotkania z psychoanalitykiem. Profesor Lambeau prosi o pomoc swojego szkolnego kolegę, psychologa Seana Maguire'a (Robin Williams). Dochodzi do starcia dwóch silnych osobowości. Film okazał się wielkim sukcesem kasowym. Doczekał się aż dziewięciu nominacji do Oscara, a w rezultacie otrzymał dwie statuetki. Nagrody odebrali Matt Damon i Ben Affleck za scenariusz oraz Robin Williams za rolę drugoplanową.

Czy genialny matematyk ma prawo marnotrawić swój talent, miast służyć ludzkości i pokrzepiać swych przyjaciół ze społecznych nizin? Dwa Oscary - za scenariusz młodych aktorów Matta Damona (nominacja za rolę tytułową) i Bena Afflecka, oraz dla Robina Williamsa, który kieruje chłopaka we właściwą stronę. (Konrad J. Zarębski, Gazeta Telewizyjna)

Nagrody

Oscar - scenariusz oryginalny, Oscar - aktor drugoplanowy, Złoty Glob - scenariusz, Europejska Nagroda Filmowa - Nagroda za europejski wkład w światowe kino - Prix Screen International

Występują

Twórcy

Ładuję...