Teleman

Czekając na wyrok

(Monster's Ball)

dramat obyczajowy Kanada/​USA 2001  od 16 lat
zdjęcie

W skrócie

Syn strażnika więziennego Hanka popełnia samobójstwo. Tragedia zbliża mężczyznę do wdowy po skazańcu, Leticii. Nawiązują płomienny romans.

Oglądaj w telewizji

Pon 26.07 1:35
CBS Europalogo

Opis

Hank Grotowski (Billy Bob Thornton) mieszka z synem Sonnym (Heath Ledger) i chorym ojcem (Peter Boyle) w południowej Georgii. Ten były policjant, miłośnik mocnych trunków i rasista jest obecnie oficerem służby więziennej w miejscowym zakładzie karnym. Hank kontynuuje rodzinne tradycje - strażnikiem był jego ojciec, jest nim też jego syn. Jednak wrażliwy chłopak popełnia pewnego dnia - tak jak jego matka i babka - samobójstwo. Załamany Hank rzuca pracę i popada w ciężką depresję, która trwa do momentu, gdy pewnej nocy przychodzi z pomocą pięknej czarnoskórej Leticii (Halle Berry). Ona także straciła niedawno syna, 12-letniego Tyrella. Niespodziewanie okazuje się, że tragiczne wydarzenia łączą ich ze sobą głęboką więzią. Stopniowo Grotowski wyzbywa się uprzedzeń i zakochuje się z wzajemnością w pragnącej ciepła i bezpieczeństwa samotnej kobiecie. Nie mija jednak wiele czasu i Hank odkrywa, że Leticia była żoną skazanego na śmierć więźnia (Sean Combs), którego egzekucję nadzorowali Grotowski i jego syn. Ta poruszająca, ale dyskretnie opowiedziana historia powstała w oparciu o debiutancki, nominowany do Oscara scenariusz Willa Rokosa i Milo Addicy. Statuetkę zdobyła Halle Berry, stając się pierwszą czarnoskórą aktorką nagrodzoną Oscarem za główną rolę.

Czarna kobieta i biały mężczyzna, ona - wdowa po skazanym na śmierć, on - strażnik więzienny, który zaprowadził skazańca na krzesło, oboje stracili swoich synów: miłość niby niemożliwa, ale jednak możliwa, choć w tle konserwatywne amerykańskie Południe. Plus wyraziste kreacje Halle Berry (Oscar) i Billy Boba Thorntona (godny Oscara). Do refleksji. (Konrad J. Zarębski, Gazeta Telewizyjna)

Nagrody

Oscar - aktorka pierwszoplanowa

Występują

Twórcy

Ładuję...