1979 - rok islamskiej rewolucji (2)

(1979: The Year of the Islamist Revolution)

serial dokumentalny Wielka Brytania 2024  od 12 lat
zdjęcie

W skrócie

Latem 1979 roku ajatollah Chomejni umacnia swoją władzę w Iranie. W listopadzie ekstremiści zajmują Święty Meczet w Mekce i biorą zakładników. Pod koniec roku wojska ZSRR wkraczają do Afganistanu.

Oglądaj w telewizji

Czw 25.06 22:00
PLANETE+logo
Pon 29.06 20:50
PLANETE+logo

Opis

Dokumentaliści przyglądają się czterem wydarzeniom, które stały się punktami zwrotnymi w świecie islamu i przyczyniły się do jego radykalizacji oraz umocnienia rządów teokratycznych. Rok 1979 okazał się przełomowy dla Bliskiego Wschodu: obalono szacha Iranu i władzę przejął ajatollah Chomejni, podpisano pokój między Egiptem a Izraelem, doszło do oblężenia Wielkiego Meczetu w Mekce oraz do inwazji ZSRR na Afganistan. Film, wykorzystując niepublikowane wcześniej materiały archiwalne, m.in. z zasobów CIA, ukazuje, jak te wydarzenia ukształtowały obecną sytuację w regionie.

W tym odcinku

Latem 1979 roku ajatollah Chomejni umacnia swoją władzę w Iranie, brutalnie rozprawiając się z przeciwnikami i eksportując idee rewolucji islamskiej poza granice kraju. W listopadzie uzbrojeni ekstremiści sprzeciwiający się dynastii Saudów zajmują Święty Meczet w Mekce, biorąc tysiące pielgrzymów jako zakładników. Pod koniec roku wojska ZSRR wkraczają do Afganistanu, co wywołuje oburzenie w świecie muzułmańskim i staje się impulsem do narodzin dżihadystycznego oporu.

Twórcy

Ładuję...