Było... nie minęło - kronika zwiadowców historii: Pocztówka z zaginionego świata (352)

W skrócie
Produkcja przywołuje pamięć o Państwowych Zakładach Lotniczych, które w latach 30. XX wieku rozsławiły Polskę. Pierwszym dziełem PZL był Wilbout 70, francuski myśliwiec produkowanym na licencji.
Oglądaj w telewizji

Opis
Fascynujący cykl skierowany do młodych widzów, chcących poszerzyć swoje historyczne zainteresowania. Prowadzący Adam Sikorski w interesujący sposób prezentuje sensacyjne wydarzenia, najczęściej z dziejów współczesnych Polski. Wśród podejmowanych przez niego tematów znajdują się m.in. losy polskiego podziemia niepodległościowego oraz historia PRL. Każdy z odcinków ma charakter wyprawy poszukiwawczej.
Produkcja przywołuje pamięć o wyjątkowym zakładzie przemysłowym, jakim były Państwowe Zakłady Lotnicze (PZL), które w latach 30. XX wieku rozsławiły Polskę na całym świecie. PZL powstały w 1928 roku w Warszawie, korzystając z doświadczeń Centralnych Warsztatów Lotniczych. Pierwszym dziełem zakładu był samolot Wilbout 70, francuski myśliwiec produkowanym na licencji, który umożliwił firmie zdobycie wiedzy z zakresu konstrukcji metalowych statków powietrznych. Zygmunt Puławski, utalentowany konstruktor, zaprojektował serię nowoczesnych myśliwców z charakterystycznym polskim płatem, takich jak PZL P.1, P.6, P.7 i P.11. Modele P.7 i P.11 stały się standardem w polskim lotnictwie myśliwskim w latach 1933-1939. Po tragicznej śmierci Puławskiego PZL P.24 zdobył rynek międzynarodowy, trafiając do Turcji, Bułgarii, Rumunii i Grecji, gdzie również produkowano go na licencji. PZL zasłynęły również z produkcji lekkich bombowców oraz nowoczesnego bombowca PZL 37 Łoś, które były istotnymi elementami w rozwoju polskiego przemysłu lotniczego.