Dzika Szkocja: Wyspy (2)
(Scotland: The New Wild: Islands)
W skrócie
Malownicze wybrzeże Szkocji wypełnione jest setkami wysp. Mieszkańcy nauczyli się żyć w zgodzie z dzikimi zwierzętami oraz chronić okoliczne wody przed zanieczyszczeniami.
Oglądaj w telewizji

Opis
Szkocja zamierza wejść w nową "erę dziczy", ponieważ bardziej niż kiedykolwiek potrzebuje silnej i różnorodnej przyrody, wolnej od ludzkiej ingerencji. To ważne dla natury, zdrowia psychicznego, dziedzictwa oraz samej planety. W obliczu zmian klimatycznych, zmniejszających się siedlisk i rosnącej liczby ludności, natura stoi przed nowymi wyzwaniami. Pomimo tej presji wiele dzikich zwierząt i roślin w Szkocji nie tylko przetrwało, ale zwiększa swoją liczebność, choć wróżono im wyginięcie. Korzystając z nowoczesnych systemów kamer, fotografii poklatkowej, ujęć w slow motion, a także z obrazów lotniczych i podwodnych, autorzy ukazują jak szkocka przyroda zmierza ku przyszłości. Od miast po wybrzeża, wyspy, góry i dna oceanu, przedstawiają obraz szkockiej flory i fauny pełnych niespodzianek.
Nadmorskie obszary Szkocji, złożone z ośmiuset wysp przybrzeżnych, oferują różnorodny krajobraz - od górzystych terenów Skye po wodny świat Uist. Zamieszkanych jest zaledwie około 10% tych wysp. Bezludne skrawki lądu stanowią schronienie dla najwspanialszych szkockich zwierząt, stając się oazami życia na tle burzliwego morza. Na zachodnim krańcu Szkocji znajdują się wyspy Monach, które przez tysiące lat były zamieszkiwane. Ostatni ludzie opuścili je w latach 40. XX wieku, a przyroda ponownie zaczęła tam dominować. Każdej jesieni na długich, piaszczystych plażach ma miejsce niezwykłe zjawisko: przybywają tam foki szare. Około dziesięciu tysięcy tych zwierząt wraca, aby wydać na świat białe młode. Przez trzy tygodnie młode karmione są mlekiem matek, co pomaga im nabierać siły. Mleko fok jest znane ze swoich wyjątkowych wartości odżywczych.