Prywatne życie zwierząt 12: Gniazdowniki i zagniazdowniki (8)
W skrócie
Sikory i dzięcioły należą do gniazdowników - przetrwanie młodych zależy od opieki rodziców. Z kolei zagniazdowniki, m.in. łabędzie i kaczki, wkrótce po wykluciu są zdolne do zdobywania pożywienia.
Oglądaj w telewizji
Opis
Andrzej Kruszewicz z przymrużeniem oka przedstawi swoje spostrzeżenia na temat zachowań zwierząt. Wyłapie ich zabawne podobieństwa do ludzi. W zwierzęcym, jak i ludzkim świecie znajdują się m.in. więzi rodzinne, zabieganie o względy tej jedynej, oszustwo i manipulacje, miłość i czułość, troska i altruizm, hierarchia społeczna i próby obalenia władzy, pracowitość i lenistwo.
W tym odcinku
Sikory i dzięcioły należą do ptaków będących gniazdownikami, co oznacza, że ich młode rodzą się nieporadne i słabo opierzone, a ich przetrwanie zależy od troskliwej opieki rodziców. Przeciwnie, zagniazdowniki, takie jak łabędzie, kaczki i kurczaki, już wkrótce po wykluciu są zdolne do opuszczenia gniazd i samodzielnego zdobywania pożywienia. Podobnie postępują źrebaki, które zaraz po urodzeniu wstają na nogi. W przeciwieństwie do nich małe kotki to typowe gniazdowniki, gdyż rodzą się ślepe i bezbronne. U ludzi proces usamodzielniania się trwa znacznie dłużej.