Świątynie świata: Islam. Sztuka i przestrzeń meczetów (3)
(Sacred Spaces: Mosques Splendeurs et gloires musulmanes)

W skrócie
Islam pojawił się w VII w. n.e. Ekspansji religii towarzyszyło powstawanie świątyń. Meczet stał się symbolem potęgi władców. Każda z panujących dynastii wpłynęła na rozwój architektury sakralnej.
Oglądaj w telewizji


Opis
Seria poświęcona budowlom sakralnym na całym świecie. Jej twórcy starają się odpowiedzieć na pytanie, co sprawia, że wchodząc do kościołów, świątyń, meczetów czy synagog, odczuwamy silne emocje. Przestrzenie te, przekazane obecnie żyjącym przez przodków, kryją w sobie piękno i tajemnicę, które fascynują. Święte zabytki charakteryzują się skomplikowaną architekturą, która łączy naukę i alchemię, magię i profanację. Dla osób potrafiących je interpretować, struktury z drewna, kamienia i szkła opowiadają historię ludzkiej wiary. Każda z nich jest szczytowym osiągnięciem ludzkości.
W tym odcinku
Islam pojawił się w VII wieku naszej ery i jest najmłodszą z trzech monoteistycznych religii, obok judaizmu i chrześcijaństwa. Rozpoczynając swoją drogę na Półwyspie Arabskim, prorok Mahomet wraz z uczniami szybko rozszerzyli wpływy na rozległe obszary. Nowa religia rozwijała się dynamicznie, zakorzeniając się coraz głębiej, a jej ekspansji towarzyszyło powstawanie licznych świątyń. Meczet, jako miejsce kultu, stał się symbolem nie tylko wiary anonimowych mas, ale i potęgi władców, odzwierciedlając historię islamu. Dzieje te naznaczone są wewnętrznymi konfliktami wśród następców proroka, którzy rządzili wielkimi dynastiami. Każda z tych dynastii, w oparciu o swoje tradycje, wpłynęła na rozwój architektury sakralnej. Od Bliskiego Wschodu po dalekie krańce Azji, od Andaluzji po Bosfor, w Isfahanie i Kairze - arcydzieła sztuki islamskiej ukazują zarówno ludzkie ambicje, jak i wzajemne przenikanie się kultur oraz wpływów.