Świątynie świata: Religie Dalekiego Wschodu (1)
(Sacred Spaces: Temple d'Asie)
W skrócie
Tajemnice słynnych budowli sakralnych na Dalekim Wschodzie. Filmowcy odwiedzą między innymi Indie, Birmę i Japonię. Pokażą sanktuaria tak różnorodne jak azjatycki krajobraz.
Oglądaj w telewizji


Opis
Seria poświęcona budowlom sakralnym na całym świecie. Jej twórcy starają się odpowiedzieć na pytanie, co sprawia, że wchodząc do kościołów, świątyń, meczetów czy synagog, odczuwamy silne emocje. Przestrzenie te, przekazane obecnie żyjącym przez przodków, kryją w sobie piękno i tajemnicę, które fascynują. Święte zabytki charakteryzują się skomplikowaną architekturą, która łączy naukę i alchemię, magię i profanację. Dla osób potrafiących je interpretować, struktury z drewna, kamienia i szkła opowiadają historię ludzkiej wiary. Każda z nich jest szczytowym osiągnięciem ludzkości.
W tym odcinku
W Azji krąży opowieść o czasach, kiedy ludzie mogli bezpośrednio komunikować się z bogami. Świątynię natomiast stanowiła przyroda, zmieniająca się w nieustannym cyklu życia. Świętość istniała bez potrzeby budynków. Jednak dwa i pół tysiąca lat temu Siddhartha Gautama osiągnął oświecenie, stając się Buddą. Trzysta lat później pojawiła się jedna z pierwszych sakralnych konstrukcji w Azji: świątynia Mahabodhi na północy Indii, związana z kultem jego relikwii. W miarę rozprzestrzeniania się buddyzmu, jego wpływy zaczęły kształtować architekturę świątyń na kontynencie. Od Indii przez Japonię, od strony dawnej Birmy po Mongolię, nowe idee przenikały do lokalnych wierzeń. W wyniku religijnego synkretyzmu wyłoniły się liczne świątynie i sanktuaria, różnorodne niczym sam azjatycki krajobraz.