Spór o historię: Uniwersytet - sukces średniowiecza

debata Polska  od 12 lat
zdjęcie

W skrócie

Większość najsławniejszych europejskich uniwersytetów ma średniowieczny rodowód. Najstarszy powstał w Bolonii - w 1088 roku, a następnie w Paryżu, Oksfordzie i Cambridge.

Oglądaj w telewizji

Wt 25.02 6:49
TVP Historialogo

Opis

Autorytety w dziedzinie historii prezentują swoje opinie na temat różnych wydarzeń historycznych. Prowadzący program dyskutują m.in. z: prof. Maria Bogucka, prof. Janusz Tazbir, prof. Henryk Samsonowicz, prof. Andrzej Ajnenkiel, prof. Adam Dobroński, prof. Janusz Odziemkowski, prof. Wojciech Materski oraz prof. Wojciech Roszkowski.

Większość najsławniejszych europejskich uniwersytetów ma średniowieczny rodowód. Najstarszy powstał w Bolonii - w 1088 r., a następnie w Paryżu, Oksfordzie i Cambridge. To na nich wzorowały się późniejsze uczelnie. Jako pierwszy ukonstytuował się w 1348 r., dzięki fundacji Karola IV, Uniwersytet Praski. Potrzebę posiadania uczelni widział także Kazimierz Wielki. Już w 1364 r. założył w Krakowie Akademię, jednak po jego śmierci upadła. Dzieła odnowy podjęła się królowa Jadwiga., ale nie doczekała się jej wznowienia. W testamencie poczyniła zapis na rzecz akademii. Pozwolił on Władysławowi Jagielle dokończyć dzieło. 26 lipca 1400 roku biskup Piotr Wysz wygłosił w krakowskiej Alma Mater wykład z prawa kanonicznego. Uniwersytety były wspólnotą profesorów i studentów. Spajało ją bezinteresowne, ale naukowo uzasadnione poznawanie i głoszenie prawdy o człowieku i świecie.

Zobacz także

Ładuję...