Spór o historię: Władcy polscy: Mieszko I
W skrócie
Mieszko I był pierwszym historycznym władcą Polski. Dokonał połączenia i rozbudowy państwa, wzmacniając je poprzez reformy. Przyjmując chrzest w 966 r., wprowadził kraj w krąg cywilizacji łacińskiej.
Oglądaj w telewizji
Opis
Autorytety w dziedzinie historii prezentują swoje opinie na temat różnych wydarzeń historycznych. Prowadzący program dyskutują m.in. z: prof. Maria Bogucka, prof. Janusz Tazbir, prof. Henryk Samsonowicz, prof. Andrzej Ajnenkiel, prof. Adam Dobroński, prof. Janusz Odziemkowski, prof. Wojciech Materski oraz prof. Wojciech Roszkowski.
Mieszko I, syn Siemomysła, był pierwszym historycznym władcą Polski, który zapoczątkował dynastię Piastów. Dokonał połączenia i rozbudowy państwa, wzmacniając je poprzez reformy wewnętrzne. Początek jego rządów datuje się na około 960 rok. Poprzez przyjęcie chrztu w 966 roku, wprowadził kraj w krąg cywilizacji łacińskiej. Był on nie tylko wspaniałym dyplomatą, który zawarł sojusze z Czechami, Szwecją i Cesarstwem, ale i znakomitym dowódcą. Mieszko pod koniec swoich rządów powierzył Polskę opiece Stolicy Apostolskiej. Wówczas granice państwa obejmowały Wielkopolskę, Kujawy, Mazowsze, Śląsk, Małopolskę i Pomorze. Zmarł w 992 roku.