Spór o historię: Zryw 1863 roku
W skrócie
22 stycznia 1863 roku na terenie Królestwa Polskiego doszło do wybuchu powstania. Bezpośrednią przyczyną rozpoczęcia walk był przymusowy pobór młodzieży miejskiej do wojska rosyjskiego.
Oglądaj w telewizji
Opis
Autorytety w dziedzinie historii prezentują swoje opinie na temat różnych wydarzeń historycznych. Prowadzący program dyskutują m.in. z: prof. Maria Bogucka, prof. Janusz Tazbir, prof. Henryk Samsonowicz, prof. Andrzej Ajnenkiel, prof. Adam Dobroński, prof. Janusz Odziemkowski, prof. Wojciech Materski oraz prof. Wojciech Roszkowski.
22 stycznia 1863 roku na terenie Królestwa Polskiego doszło do wybuchu powstania. Bezpośrednią przyczyną rozpoczęcia walk był przymusowy pobór młodzieży miejskiej do wojska rosyjskiego. Po rozszerzeniu się na cały kraj przeniosło się także na Litwę, Białoruś i Ukrainę. Jego kolejnymi przywódcami byli Ludwik Mierosławski, Marian Langiewicz oraz ostatecznie Romuald Traugutt. Powstanie styczniowe było największym i najdłużej trwającym polskim zrywem narodowym w historii. Zebrani w studio eksperci debatują na temat tego niezwykłego wydarzenia. Będą dyskutować m.in. o tym w jakich okolicznościach doszło do jego wybuchu, czy było nieuniknione, dlaczego trwało aż tak długo oraz jak było prowadzone.